W stolicy trwają "Dni Równości"
W ramach trwających właśnie w Warszawie pod
hasłem "Kochaj bliźniego swego" Dni Równości na zainteresowanych
tematyką dotyczącą mniejszości seksualnych czekają wystawy,
koncerty, festiwal filmowy i konferencja naukowa nt. emancypacji i
dyskryminacji.
Organizatorem Dni, podobnie jak w latach ubiegłych, jest powołana w 2005 r. Fundacja Równości, w której skład wchodzą przedstawiciele stowarzyszeń Lambda Warszawa i Kampanii Przeciw Homofobii oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek na rzecz Kultury w Polsce (ILGCN-Polska).
W siedzibie Fundacji przy ulicy Marszałkowskiej od soboty prezentowana jest wystawa obrazów berlińskiego artysty Franka Lorenca "Pejzaże Paradowe".
W ramach Festiwalu Filmowego "SubWersja", który zostanie zainaugurowany w poniedziałek wieczorem, chętni będą mogli obejrzeć m.in. filmy "Parę osób, mały czas", "Love Sick- Niebezpieczne związki", "Granatowy Prawie Czarny" i "Gay Panama".
W czwartek rozpocznie się dwudniowa konferencja naukowa "Miłość bliźniego między normalnością a normatywnością". W jej ramach zaplanowano m.in. debatę o "potrzebie miłości bliźniego i Parad Równości", w której uczestniczyć mają politycy polscy i europejscy, m.in. przedstawiciele parlamentów Europejskiego, Szwedzkiego i Niemieckiego.
Szczegóły dotyczące wydarzeń związanych z Dniami Równości, które potrwają od 12 do 20 maja, dostępne są w Internecie pod adresem www.paradarownosci.pl.
W sobotę ulicami Warszawy przejdzie "Parada Równości". Wyruszy w sobotę o godz. 14 sprzed budynku Sejmu. Organizatorzy spodziewają się ok. 10 tys. uczestników. Przemarsz zakończy się koncertem i galą, podczas której wręczone zostaną "Hiacynty" - nagrody Fundacji Równości za zasługi na rzecz tolerancji i równouprawnienia. Wśród wyróżnionych w tym roku są m.in. niemiecka posłanka Claudia Roth, aktorka Krystyna Janda oraz teolog, b. dominikanin Tadeusz Bartoś.
Przemarsze osób homoseksualnych i ich sympatyków budzą duże kontrowersje. Marszom i paradom równości dotychczas zwykle towarzyszyły kontrmanifestacje, w których uczestniczyła m.in. Młodzież Wszechpolska.
Dzień po "Paradzie Równości" ulicami stolicy przejdzie "Marsz dla Życia i Rodziny". Wystartuje o godz. 12.30 sprzed Sejmu i przemieści się Traktem Królewskim do Rynku Nowego Miasta. Organizatorzy m.in. z Fundacji Pro oraz Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi spodziewają się kilku tysięcy uczestników. Marsz ma być "manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia każdej osoby od poczęcia do naturalnej śmierci".
Inicjatywa ma charakter społeczny, w związku z tym nie przewidujemy udziału w Marszu żadnej partii politycznej - zapowiadają jego organizatorzy.