W Stoczni Gdańskiej powstanie świątynia Jana Pawła II?
Zarząd Fundacji Centrum Solidarności ma wspólnie z samorządem i miejscowym Kościołem poszukać działki na historycznych terenach Stoczni Gdańskiej, na której można by
zbudować świątynię w hołdzie Janowi Pawłowi II.
27.10.2008 | aktual.: 27.10.2008 20:21
Decyzja w sprawie upoważnienia zarządu FCS do prowadzenia rozmów na temat pozyskania działki pod kościół zapadła w poniedziałek, na spotkaniu rady FCS, której przewodniczy b. prezydent Lech Wałęsa, a w jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele samorządu, Kościoła i "Solidarności".
Świątynia upamiętniająca papieża miałaby powstać na terenie sąsiadującym z Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz słynną salą BHP i stoczniową bramą. Pod koniec lat 90. ten historyczny teren został przeznaczony pod nowe inwestycje, a Stocznia Gdańsk SA przeniosła niemal całą swoją działalność na pobliską wyspę Ostrów.
Na około 70 hektarach - w dużej części już sprzedanych prywatnym inwestorom terenów postoczniowych - mają powstać domy mieszkalne (w sumie około 3,5 tysiąca mieszkań), centrum handlowe i kinopleks oraz budynki biurowe. W tej przestrzeni znajdzie się też Europejskie Centrum Solidarności, które stawia sobie za cel popularyzację historii i idei "S".
B. prezydent Lech Wałęsa poproszony o komentarz do pomysłu budowy kościoła na terenie, gdzie niegdyś mieściła się stocznia, powiedział: Tam była walka, tam był pierwszy pomnik globalizacji, więc trudno, aby nie było tej myśli, wartości i podziękowania papieżowi.
Również abp Tadeusz Gocłowski, zasiadający także w radzie FCS, uważa za konieczne oddanie hołdu Janowi Pawłowi II poprzez budowę poświęconego mu kościoła na terenach postoczniowych. Duchowny podkreśla jednak, że świątynia miałaby także służyć przyszłym mieszkańcom powstającej nowej dzielnicy.
Zgodnie z poniedziałkową decyzją rady FCS zarząd Fundacji w poszukiwaniach odpowiedniej działki pod świątynię będzie mógł zaoferować - na wymianę - należący do FCS grunt na terenach postoczniowych (jest on zbyt mały, by zmieściła się na nim świątynia).
Kilka dni temu metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź próbował namawiać do znalezienia odpowiedniej działki pod budowę kościoła na terenach postoczniowych samorząd Gdańska. Duchowny proponował nawet gotowy projekt świątyni autorstwa włoskiego architekta. Miasto odmówiło, bo nie dysponuje w tej okolicy odpowiednimi działkami. Jednak - zgodnie z poniedziałkowymi ustaleniami - prezydent Gdańska pomoże w poszukiwaniach prowadzonych przez FCS.