W środę lekarze rozpoczną strajk
W siedmiu szpitalach Podkarpacia w środę rozpocznie się strajk lekarzy. Nie będą pracowały także przyszpitalne przychodnie specjalistyczne - poinformował przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) na Podkarpaciu, głównego organizatora akcji,
Zdzisław Szramik.
Jest to dalszy ciąg akcji lekarzy, domagających się 30 procentowych podwyżek wynagrodzeń. Zdaniem przewodniczącego OZZL, najprawdopodobniej w ciągu kilku następnych dni do akcji dołączą kolejne placówki.
Nie wszędzie jeszcze spełnione zostały wymogi wynikające z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Tam, gdzie te kwestie formalne zostały dopełnione, w środę rozpoczyna się strajk. Pozostali najprawdopodobniej dołączą za kilka dni - powiedział Szramik.
Strajk rozpocznie się - według Szramika - w trzech rzeszowskich szpitalach: Wojewódzkim Szpitalu nr 2, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc, oraz w szpitalach w Tarnobrzegu, Mielcu, Lesku i Krośnie.
Szramik przypomniał, że na początku będzie to strajk dotyczący kwestii administracyjnych - lekarze nie będą wypełniać druków statystycznych. Dla pacjentów utrudnienia rozpoczną się w piątek, gdy lekarze przestaną wypisywać zaświadczenia i zwolnienia na drukach ZUS-owskich, oraz w poniedziałek, 3 kwietnia, gdy lekarze zaczną pracować w systemie ostrodyżurowym. Oznacza to, że do szpitala przyjmowani będą tylko pacjenci z zagrożeniem życia, a w pracy będą jedynie lekarze dyżurni.
Ponadto, lekarze mają także składać na ręce przewodniczących związków zawodowych w poszczególnych placówkach i w Okręgowej Izbie Lekarskiej wypowiedzenia z pracy. Gdy zbierze się ich ponad 70 proc. z obsady placówki, wówczas zostaną one przekazane właściwemu dyrektorowi.
Szramik podkreślił, że celem nadrzędnym akcji jest przede wszystkim zmiana systemu finansowania służby zdrowia tak, aby personel medyczny każdego szczebla zarabiał według rzeczywistej wartości jego pracy, placówki medyczne nie miały długów, a pacjenci mieli dostęp do pomocy medycznej bez zbędnej zwłoki.
Zapowiadany strajk będzie kolejnym etapem akcji podkarpackich lekarzy. 20 lutego oraz 13 i 14 marca w kilkunastu placówkach medycznych regionu przeprowadzili oni protest. Placówki te pracowały jak w dni świąteczne; odwołane zostały zaplanowane zabiegi i operacje, a przeprowadzane miały być jedynie te ratujące życie; około tysiąca lekarzy skorzystało z urlopów "na żądanie", a w szpitalach byli tylko lekarze dyżurujący oraz kontraktowi. Do akcji dołączyły też przychodnie publiczne i pracownie diagnostyczne.