"W sprawach ważnych trzeba porozumiewać się z opozycją"
W sprawach ważnych dla naszego kraju, dla codziennego życia Polaków trzeba w istotnych kwestiach się porozumiewać i akurat kwestie gospodarcze to są zawsze tematy, o których warto rozmawiać bez względu na podziały polityczne - powiedział w "Sygnałach Dnia" przewodniczący Klubu Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski.
"Sygnały Dnia": Prawo i Sprawiedliwość wyciąga rękę na zgodę, proponuje pakt, który miałby zapobiegać skutkom ewentualnego kryzysu. Czy ta ręka zostanie przyjęta przez Platformę Obywatelską?
Zbigniew Chlebowski: Oczywiście, że tak. W sprawach ważnych dla naszego kraju, dla codziennego życia Polaków trzeba w istotnych kwestiach się porozumiewać i akurat kwestie gospodarcze, kwestie dotyczące sektora bankowego, całego rynku finansowego czy polskiej giełdy to są zawsze tematy, o których warto rozmawiać bez względu na podziały polityczne. I, oczywiście, my te intencje odbieramy z pełnym zrozumieniem i z pełną akceptacją. Pod jednym wszakże warunkiem - że za tymi deklaracjami kryją się jakieś konkretne propozycje, jakieś konkretne rozwiązania. I dlatego w dniu...
Prezes Kaczyński twierdzi, że ma konkretne rozwiązania, proponuje spotkanie wszystkich klubów parlamentarnych.
- Oczywiście, że takie spotkanie może się odbyć, ale my nie czekając na te propozycje, ja jeszcze w dniu wczorajszym przedstawiłem 10-punktowy pakt taki, o którym mówi prezes Kaczyński, i powiem szczerze, jeżeli ten intencje, te zapowiedzi są prawdziwe, nie ma w tym jakiegoś drugiego dna, to my jesteśmy otwarci i gotowi na to, żeby w miesiącu październiku, a więc w przeciągu najbliższych kilku tygodni, pokazać Polakom, że możemy pracować, wspólnie pracować nad ważnymi ustawami - i ustawami podatkowymi, i ustawami o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej, i nową ustawą o finansach publicznych, ale też w obliczu tego amerykańskiego kryzysu chcemy rozmawiać o ważnym projekcie ustawy, rządowym projekcie o tzw. Komitecie Stabilności Finansowej. Czy na przykład chcemy rozmawiać o zmianach w Konstytucji, które umożliwią przyjęcie w Polsce euro. To z naszej propozycji nie jest pusta, czcza gadanina i zapowiedź, to są konkrety, które przedstawiliśmy i jeżeli jest dobra wola z drugiej strony, to myślę, że już
niebawem w polskim parlamencie okaże się, bo będziemy nad tymi ustawami, nad tymi propozycjami debatować i podejmować decyzje.
A co ma wobec tego zrobić PiS, żeby przekonać panów, że ma taką dobrą wolę? No bo jak jakiś gest został wykonany, prawda? Dzisiaj miała być debata nad odwołaniem marszałka Komorowskiego, wicemarszałka Niesiołowskiego, posłowie Prawa i Sprawiedliwości, konkretnie prezes Kaczyński stwierdzili, że rezygnują z tego.
- Nie, ja przyjąłem to, oczywiście, z wielkim zadowoleniem tą decyzję PiS-u, bo w polskim parlamencie już naprawdę za dużo jest takiego ostrego politycznego języka agresji, opluwania. I ta zapowiedź polityków PiS-u, że przynajmniej na jakiś czas rezygnują z tego języka, rezygnują z tej niepotrzebnej zupełnie konfrontacji została przyjęta przez nas z wielkim zadowoleniem. Mam nadzieję tylko, że to nie jest próba przykrycia jakichś wewnętrznych problemów PiS-u, że to są - raz jeszcze powtarzam - czyste i prawdziwe intencje. Jeżeli tak jest, ja przyjmuję to z wielkim zadowoleniem.
Jaka będzie w takim razie odpowiedź Platformy Obywatelskiej?
- Tak jak powiedziałem, panie redaktorze, oprócz pewnych ogólnych deklaracji i haseł politycznych, te zapowiedzi sprawdzają się tak naprawdę w życiu i te zapowiedzi zostaną poddane weryfikacji już w przyszłym tygodniu, gdzie będziemy dyskutować w sejmie nad wieloma propozycjami zgłoszonymi przez rząd, przez klub parlamentarny, przez komisję „Przyjazne Państwo”, będzie to w przyszłym tygodniu taki... będzie to posiedzenie sejmu w całości poświęcone tak naprawdę wielu ważnym dla polskiej gospodarki, dla codziennego życia Polaków posiedzenie, dlatego że tam będziemy dyskutować właśnie o likwidacji wielu absurdalnych przepisów, będziemy właśnie na tym posiedzeniu podejmować decyzje o likwidacji wielu barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. Będą też ustawy podatkowe. A więc to będzie doskonały czas sprawdzania tych intencji i sprawdzania tych zapowiedzi.
Ale to chyba nie ma wyglądać wyłącznie tak, że po prostu opozycja ma popierać wasze pomysły, jak rozumiem.
- Oczywiście, że nie, panie redaktorze. My jesteśmy otwarci na propozycje, które pojawią się z drugiej strony, ale proszę zauważyć, że w tych naszych propozycjach to nie chodzi tylko i wyłącznie o jakieś podejmowanie bieżących decyzji czy bieżących reform, ale również zapowiedzi bardzo twardych, ale też korzystnych w perspektywie dla Polski decyzji, to znaczy my mówimy o tym, że warto rozpocząć dyskusję na temat zmian w Konstytucji, które umożliwią wprowadzenie w Polsce za dwa, trzy lata euro, my mówimy o potrzebie powołania Komitetu Stabilności Finansowej, a więc oprócz takich bieżących problemów do rozwiązania, też mówimy o bardzo poważnych, perspektywicznych projektach.