Trwa ładowanie...

W sobotę utonęło sześć osób. "Wyciągamy topielca, a po chwili woda pełna ludzi"

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w sobotę utonęło sześć osób, w tym ojciec, który w Kątach Rybackich ratował topiącego się syna. Od kwietnia utopiło się 217 osób. Ratownicy są bezradni. – Ludzie nad wodą głupieją. Wchodzą przy czerwonej fladze. Puszczają małe dzieci bez opieki – mówi nam Szymon Rutkowski, ratownik wodny.

Share
W sobotę utonęło sześć osób. "Wyciągamy topielca, a po chwili woda pełna ludzi"Źródło: PAP
d42j3tb

Co roku w Polsce w okresie letnim topią się setki osób. W ubiegłym roku – 456, w tym 49 kobiet. Od kwietnia 2020 r. życie w wodzie straciło już 217 Polaków. Tylko w ostatnią sobotę – sześciu. Ratownicy na strzeżonych plażach robią, co mogą, by zapewnić ludziom bezpieczeństwo. Niestety, często sami są bezradni.

- Sytuacja z soboty. Krzyki ludzi, ktoś do nas podbiega. Na niestrzeżonej plaży mała dziewczynka przewróciła się w wodzie. Nałykała wody. Jest przerażona. Nigdzie nie ma jej opiekunów. Koleżanka zaopiekowała się dzieckiem, a ja szukałem rodziców. Znalazłem po 20 minutach. Zasnęli na kocu, zasłonięci parawanem i dopiero okrzyki, że znaleziono dziecko bez opieki, ich obudziły – mówi nam Szymon Rutkowski.

Historia z początku wakacji. – Młody chłopak poszedł pływać na niestrzeżonej plaży. Były wysokie fale. Zakaz kąpieli. Zniknął pod wodą. Nikt nie zauważył. Wyciągnęliśmy ciało. Po kilkunastu minutach woda w tym miejscu była pełna kąpiących się ludzi – mówi nam ratownik.

d42j3tb

Ratownicy nad wodą odpowiadają tylko za wydzielony strzeżony odcinek plaży. Bardzo często muszą jednak reagować tuż obok, na niestrzeżonych odcinkach. – Tam nikt nie przestrzega zasad. Gość zje tłusty obiad, popije piwem, nagrzeje się na słońcu i wbiega do zimnej wody. Płynie kilka metrów i nagle skurcz. A jak go wyciągniemy to jeszcze rzuca bluzgami, że mu psujemy wypoczynek. Do takich przypadków wzywamy policję – mówi Szymon Rutkowski.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodą: "Pływaj tylko w wyznaczonych miejscach, zakładaj kapok na łódce czy kajaku, nigdy nie wchodź do wody po alkoholu, nie wbiegaj rozgrzany do wody, stosuj się do poleceń ratownika".

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: <a href="https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus">Koronawirus</a> w Polsce. Paweł Rabiej o rozmowie z lekarzami. "To paskudna śmierć, jakbyśmy się topili"

d42j3tb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42j3tb
d42j3tb
Więcej tematów