PolskaW sobotę ruszają Europejskie Dni Dziedzictwa

W sobotę ruszają Europejskie Dni Dziedzictwa

Około 700 wydarzeń i okazja do zwiedzenia miejsc na co dzień niedostępnych. Takie możliwości niosą - organizowane w Polsce po raz 17 - Europejskie Dni Dziedzictwa. Zorganizowane imprezy odbywają się w całej Europie przez cały wrzesień, ale ich kulminacja następuje w drugi i trzeci weekend miesiąca.

Ogólnopolska inauguracja odbędzie się w tym roku w najbliższą sobotę w Toruniu. Inauguracja łączy się z 10 rocznicą wpisania średniowiecznego Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO o początkiem promocji miasta w ubieganiu się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Idea Europejskich Dni Dziedzictwa zrodziła się we Francji w latach 80-tych. Od początku lat 90-tych, Europejskie Dni Dziedzictwa, są wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej i są jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na kontynencie.

Podstawowym zadaniem przedsięwzięcia jest przybliżanie szerokiej publiczności całego bogactwa dziedzictwa kulturowego, którego ważnym elementem jest budowanie tożsamości regionalnej i narodowej.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce organizowane są od 1993 roku.

Tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbędą się pod wspólnym hasłem "Ludzie gościńca. Wędrowcy, pielgrzymi, tułacze". Organizatorzy, wykorzystali motyw wędrówki, zarówno w sensie fizycznym jak i duchowym.

Honorowy patronat nad Europejskimi Dniami Dziedzictwa w Polsce sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.

Podczas ubiegłorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa wzięło w nich udział blisko 22 miliony Europejczyków.

Szczegółowe programy imprez organizowanych w ramach EDD oraz regulaminy zosrganizowanych z tej okazji konkursów, znajdują się na stronie www.edd.com.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)