Trwa ładowanie...

W sobotę rusza kampania wyborcza w telewizji i radiu

W sobotę w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu rusza emisja spotów wyborczych w darmowym czasie antenowym przyznanym komitetom startującym w wyborach samorządowych. W stacjach ogólnopolskich spoty może emitować siedem komitetów; w regionalnych - w sumie ponad 12,5 tys.

Share
W sobotę rusza kampania wyborcza w telewizji i radiu
Źródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d1b3d3h

W ogólnopolskich mediach do podziału między siedem komitetów startujących do rad jest 15 godzin w TVP i 20 godzin w PR. Do bezpłatnej emisji spotów mają prawo komitety: PO (startuje z listy nr 4), PiS (lista nr 3), SLD Lewica Razem (lista nr 6), PSL (lista nr 1), Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (lista nr 7), Demokracja Bezpośrednia (lista nr 2) oraz Ruch Narodowy (lista nr 5). Są to te komitety, które listy kandydatów zarejestrowały co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw, w tym przynajmniej jedną listę do każdego sejmiku.

Nieodpłatne audycje komitetów wyborczych będą nadawane w TVP1 i TVP2 oraz w każdym programie regionalnym.

W TVP1 spoty będą emitowane codziennie w godz. od 6 do 10 oraz w godz. od 16 do 23 w blokach audycji wyborczych nie krótszych niż 10 minut. W TVP2 codziennie w godz. od 6 do 9 oraz w godz. od 14.30 do 17.55 także w blokach nie krótszych niż 10 min.

d1b3d3h

W Polskim Radiu spoty wyborcze będą emitowane na wszystkich programach ogólnopolskich: Jedynce, Dwójce, Trójce, Czwórce codziennie w godz. od 6.05 do 10 i w godz. od 22.05 do 23.

Rzecznik prasowy PR Radosław Kazimierski powiedział, że każdy z siedmiu komitetów otrzyma średnio 1 godz. 15 min. czasu antenowego. Przeciętna długość spotu wyniesie 1,5 min. Według rzecznika PR nie wszystkie komitety otrzymały tyle samo czasu antenowego na swoje spoty - te, które nie zarejestrowały list we wszystkich okręgach, będą miały go mniej. Jak mówił Kazimierski, Polskie Radio pomaga komitetom w nagraniu spotu, zostali do tego oddelegowani pracownicy radia.

Pozostałe komitety wyborcze startujące do rad będą mogły emitować swoje spoty w programach regionalnych (w sumie 15 godz. w telewizji i 20 godz. w radiu). Prawo do emisji spotu ma każdy komitet, który zarejestrował listę chociaż w jednym okręgu wyborczym: do rady gminy, powiatu czy sejmiku wojewódzkiego - powiedział PAP Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego.

Czas antenowy w mediach regionalnych mają też komitety, które wystawiły swoich kandydatów w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

d1b3d3h

- W wyborach samorządowych startuje bardzo dużo komitetów. Czas antenowy jest dzielony proporcjonalnie do liczby zarejestrowanych list kandydatów na obszarze objętym regionalnym programem. W poprzednich wyborach niektórym komitetom przypadło jedynie kilkanaście sekund na emisję spotu - powiedział. W całym kraju startuje ponad 12,5 tys. komitetów wyborczych.

W telewizjach regionalnych audycje komitetów startujących do rad będą emitowane od poniedziałku do piątku w godzinach 17-18 i w godz. 19-20 w blokach audycji wyborczych nie krótszych niż 25 minut. Z kolei w soboty i niedziele spoty będą emitowane w godz. od 7 do 9, w godz. od 17 do 18 i w godz. 19-23 w blokach audycji wyborczych nie krótszych niż 10 minut. W przypadku wyborów wójta, burmistrza lub prezydenta miasta spoty będą się pojawiać przede wszystkim w godz. 17-18 i w godz. 19-20 od poniedziałku do piątku, a w soboty i niedziele w godzinach od 7 do 9, 17-18 i 19-23. Jest na to w sumie 120 min. czasu antenowego

W przypadku radiofonii regionalnej, audycje komitetów startujących do rad będą emitowane głównie w godz. 13-15 oraz w godz. 18-22. Natomiast spoty kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast będą emitowane przede wszystkim w godzinach od 13 do 15 i w godz. 18-22. Na audycje wyborcze w programach regionalnych w wyborach włodarzy przeznaczono 240 minut.

Oprócz emisji w darmowym czasie komitety wyborcze mogą emitować swoje spoty odpłatnie.

Kampania zakończy się o północy z piątku 14 listopada na sobotę 15 listopada; wtedy zaczyna się cisza wyborcza.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Druga tura wyborów wójta, burmistrza, prezydenta miasta odbędzie się 30 listopada.

d1b3d3h

Podziel się opinią

Share
d1b3d3h
d1b3d3h
Więcej tematów