W Sejmie zgoda w sprawie Centrum Pamięci Narodów Europy
Kluby SLD, PO, PiS, PSL i UP oraz Samoobrony poparły projekt uchwały w sprawie ustanowienia Centrum Pamięci Narodów Europy pod auspicjami Rady Europy. LPR wstrzyma się od głosu w tej sprawie.
29.10.2003 | aktual.: 30.10.2003 06:15
Sejmowa komisja spraw zagranicznych zarekomendowała Izbie przyjęcie projektu z poprawkami. Sprawozdawca komisji Bogdan Klich (PO) wyjaśniał, że komisja sugeruje wykreślenie z projektu, iż Sejm proponuje, aby siedzibą Centrum była Warszawa, by uniknąć polonizacji pomysłu i udowodnić, że chodzi o dialog pomiędzy różnymi narodami.
Projekt uchwały mówi m.in., iż Sejm RP uważa, że Centrum powinno działać pod auspicjami Rady Europy, bo będzie to najlepszą gwarancją jego ponadnarodowego charakteru i obiektywizmu prowadzonych w nim prac.
Tłem dla przygotowania projektu uchwały jest głośno dyskutowany ostatnio projekt utworzenia w Berlinie Centrum przeciwko Wypędzeniom. Z pomysłem takim wystąpił Niemiecki Związek Wypędzonych (BdV), który chce stworzenia ośrodka poświęconego pamięci 15 mln Niemców, przymusowo wysiedlonych po II wojnie światowej z Europy Środkowej i Wschodniej.
W projekcie uchwały podkreślono, że każdy naród ma prawo do swej pamięci zbiorowej, ale pamięć ta nie może być wybiórcza i nie można pomijać prawd trudnych, a często niewygodnych z punktu widzenia tożsamości narodu.