Trwa ładowanie...
d1wcswe

W Sejmie o polityce zagranicznej i UE

Burzliwą debatę wywołała w środę w
Sejmie informacja o zadaniach polskiej polityki zagranicznej, wygłoszona
przez ministra spraw zagranicznych, Władysława Bartoszewskiego i informacja dotycząca negocjacji z UE,
przedstawiona przez naszego głównego negocjatora, Jana Kułakowskiego.

d1wcswe
d1wcswe

Szef MSZ podkreślił, że po 10 latach suwerennej polityki zagranicznej, Polska jest krajem objętym sferą stabilności w dziedzinie bezpieczeństwa, aktywnym w strukturach regionalnych, finalizującym negocjacje z UE.

Według Bartoszewskiego postęp w negocjacjach z UE będzie zależał od zdolności rządu do podejmowania trudnych decyzji politycznych, które powinny uzyskać poparcie parlamentu i prezydenta, a wszelkie zmiany polskich stanowisk negocjacyjnych muszą być wiarygodne zarówno dla naszych partnerów w UE, jak i dla polskiej opinii publicznej. Dlatego - mówił minister - propozycja prezydenta RP ustanowienia możliwie stałego forum konsultacji pomiędzy prezydentem, rządem i opozycją zasługuje ze wszech miar na poparcie.

Kułakowski podkreślał, że to nie liczba zamkniętych obszarów negocjacyjnych decyduje o szansach na szybkie wejście do UE i że nie można dążyć do poprawy statystyki negocjacyjnej za wszelką cenę. Tłumaczył, że stronie polskiej nie udało się osiągnąć w tym półroczu zamierzonych celów w zamykaniu stanowisk negocjacyjnych, bo przeceniła zarówno gotowość Piętnastki do dyskusji na temat polskich postulatów, jak i możliwości działania szwedzkiej prezydencji.

Sprawa negocjacji z UE wywołała najwięcej kontrowersji podczas debaty. W ocenie lidera SLD, Leszka Millera nasza strategia negocjacyjna ulega załamaniu. Powody - to narastające wewnętrzne problemy społeczne i gospodarcze, a także niesprawność kierownictwa rządu.

d1wcswe

Miller powiedział, że rząd Jerzego Buzka _ nie konsultował z SLD żadnego z okresów przejściowych, kiedy były one formułowane_.

Zaraz potem lider klubu AWS, Marian Krzaklewski, zarzucił Millerowi mijanie się z prawdą. Przypomniał, że razem z liderem SLD brał udział w spotkaniach konsultacyjnych na temat UE.

Pos. Janina Kraus domagała się wręcz przerwania negocjacji z UE, a pos. Jan Łopuszański mówił, że wejście do Unii przekreśli niepodległość Polski.

Słuchając wypowiedzi na temat polityki zagranicznej miałem nieodparte wrażenie, że dotyczą one wyborów, walki wyborczej, pojedynków między poszczególnymi partiami, a mniej polityki zagranicznej, a już na pewno najmniej porozumienia w sprawie polityki zagranicznej - ocenił debatę prezydent Aleksander Kwaśniewski.

d1wcswe

W kwestii naszych rozmów z UE prezydent dodał, że opóźnienia w negocjacjach wynikają nie tylko z winy prezydencji szwedzkiej, ale również z naszej strony. Przeliczyliśmy własne siły zakładając zakończenie rokowań w 11 dziedzinach - powiedział Kwaśniewski. Urzędowy optymizm uważam za jeden z większych problemów tego rządu, nie tylko w tej sprawie. Przesadny optymizm, to cecha rządu pana Jerzego Buzka od samego początku - stwierdził prezydent. (mp)

d1wcswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wcswe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj