PolskaW Sejmie o płacy minimalnej

W Sejmie o płacy minimalnej

W środę wieczorem Sejm zajmował się projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Przewiduje on możliwość zróżnicowania płacy minimalnej w przypadku osób podejmujących pracę po raz pierwszy.

W projekcie ustawy proponuje się, aby wynagrodzenie pracownika w pierwszym roku pracy nie mogło być niższe niż 80% wysokości płacy minimalnej, a w drugim - niż 90% tej wysokości. Zróżnicowanie to nie dotyczyłoby jednak osób z wykształceniem wyższym.

Przepis o niższej płacy minimalnej dla absolwentów obowiązywałby do końca 2005 r.

Ponadto projekt przewiduje, że coroczny wzrost minimalnego wynagrodzenia nie może być niższy od przewidywanego na dany rok wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszanego przez GUS.

Według projektu, ustalaniem wysokości wynagrodzenia minimalnego zajmie się Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Dotąd określenie wysokości płacy minimalnej należało do kompetencji ministra pracy który podaje informacje na ten temat w trybie rozporządzenia.

Nowa regulacja przewiduje, że punktem wyjścia dla negocjacji na forum Komisji będzie przedstawiana przez Radę Ministrów propozycja wysokości wynagrodzenia minimalnego oraz informacje na temat cen, wynagrodzeń, wydatków gospodarstw domowych, poziomu życia i warunków gospodarczych.

Jeśli jednak Komisja nie ustali wysokości wynagrodzenia minimalnego do 15 lipca, zrobi to Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Określona w ten sposób wysokość płacy minimalnej nie może być jednak niższa od przedstawionej uprzednio Komisji propozycji rządowej.

Jedynie Samoobrona wnioskowała o odrzucenie projektu - głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek. (mag)

ustawaprojektpłaca
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)