W Rosji jest zimno? Tak, ale nie tam!
Rosja kojarzy się Polakom z mroźną, bardzo surową pogodą. Czapki "papachy", ośnieżone dachy Placu Czerwonego w Moskwie, syberyjskie lasy pokryte szronem niemal przez cały rok. Owszem, to wszystko prawda, ale są w tym kraju także miejsca, gdzie pogoda bardzo sprzyja ludziom, a klimat przypomina ten z wybrzeży Chorwacji, Włoch, czy Hiszpanii.
Podczas gdy w Moskwie trwa surowa zima, jest jeszcze chłodniej niż w Polsce, na Syberii jest tak mroźno, że aż trudno oddychać, ci ludzie wychodzą na ulicę w lekkich kurtkach, a przy wyjątkowo dobrej pogodzie nawet bez nich. Mowa tu o mieszkańcach Soczi, w okręgu krasnodarskim, a więc nad Morzem Czarnym, blisko granicy z Gruzją. Na ulicach tego miasta wszechobecne są palmy, a słońce ogrzewa lica przez cały rok.
Soczi leży w strefie klimatu wilgotnego subtropikalnego, a rozkład temperatur jest tam niemal identyczny jak choćby w Rzymie, czy w Barcelonie. Średnia roczna temperatura dnia w tym mieście to 18,4 stopnia, a nawet zimą, w styczniu czy w lutym, temperatury osiągają najczęściej wartości dwucyfrowe, oczywiście na plusie. Podobnie temperatura wody: najniższa w roku to 9 stopni, ale nawet wtedy wytrwali Rosjanie, szczególnie ci z zimniejszych regionów kraju, przyjeżdżają się kąpać. Soczi to turystyczny raj wschodu.
Co różni jednak Soczi od miast położonych nad Morzem Śródziemnym, to roczny rozkład opadów. Podczas gdy w Soczi lato i zima przynoszą podobną proporcję dni słonecznych do deszczowych, w południowej Europie mamy do czynienia z niemal bezdeszczowym latem i pełnymi opadów zimami. Od kwietnia do października trwa sezon w pełni turystyczny - komunistyczne hotele zaczynają tętnić życiem, a rosyjscy nuworysze zjeżdżają się, by w pełnym słońcu popijać zagraniczne drinki i podrywać wyfiokowane damy.
Soczi to jednak pogodowy fenomen. Podczas gdy w mieście przez cały rok jest ciepło lub bardzo ciepło, wystarczy przejechać się kilkadziesiąt kilometrów na wschód, by znaleźć się w ośnieżonych górach, gdzie kwitnie uprawianie sportów zimowych. Rząd Federacji Rosyjskiej wykorzystał ten fakt, starając się o organizację zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku. Kiedy sporty wymagające śniegu i mrozu z łatwością będzie można uprawiać w pobliżu Soczi, w samym mieście będzie można komfortowo, przy ciepłej pogodzie, udać się na zawody halowe.
Cóż, Soczi to z pewnością miejsce nieszczególnie kojarzące się Polakom z Rosją. Ten ogromny kraj ma jednak przeróżne oblicza, a jednym z nich jest wspaniały kurort nad Morzem Czarnym. W minionej epoce wyjazd w to miejsce był marzeniem wielu mieszkańców krajów byłego "Bloku Wschodniego". Warto jednak odwiedzić je także w dzisiejszych czasach.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">