PolskaW przyszłym tygodniu spotkania Pawlaka z Palikotem i Kaczyńskim

W przyszłym tygodniu spotkania Pawlaka z Palikotem i Kaczyńskim

W poniedziałek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak ma się spotkać z Januszem Palikotem. W przyszłym tygodniu ma też rozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim. Na wtorek planowane jest jego spotkanie z SP. Termin rozmowy z SLD nie jest ustalony.

W przyszłym tygodniu spotkania Pawlaka z Palikotem i Kaczyńskim
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

Rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek dopytywany o tematykę spotkania, odparł, że będą to "propozycje Waldemara Pawlaka". - Cała ta deregulacja, jak rozumiem, będzie tematem. Oczywiście warto zaznaczyć, że to są żywcem rzeczy wyjęte z naszego programu, dlatego chętnie się spotykamy w tej sprawie - dodał.

Palikot napisał na Twitterze, że jego spotkanie z Pawlakiem odbędzie się w poniedziałek o godz. 14. Wcześniej Rozenek mówił, że do rozmowy dojdzie we wtorek w Ministerstwie Gospodarki.

W kierownictwie PiS potwierdzony jest też termin spotkania Kaczyńskiego z Pawlakiem. Oficjalnie politycy PiS nie chcą mówić o szczegółach rozmowy. - Odbędzie się na początku przyszłego tygodnia - powiedział jeden z posłów PiS. Sam Kaczyński, odnosząc się w czwartek do możliwości spotkania z prezesem PSL, zaznaczył, że spotkanie jest "całkowicie możliwe".

Na wtorek wstępnie planowane jest spotkanie Pawlaka z politykami Solidarnej Polski. W piątek liderzy SP przedstawili proponowaną przez siebie agendę spotkania; została ona przekazana Pawlakowi. Wśród tematów - jak mówił na konferencji prasowej w Sejmie eurodeputowany i kandydat SP na premiera Tadeusz Cymański - jest m.in. kwestia załamania demograficznego.

- Chcemy, aby poszczególne partie - w tym przypadku wicepremier Pawlak i jego klub PSL - określili się, co przewidują i jak chcą zadziałać (...), by odwrócić szybko i skutecznie to, czego jesteśmy świadkami, czyli katastrofę demograficzną - powiedział Cymański. SP proponuje np. zwiększenie zasiłków rodzinnych.

Proponuje też decyzje ws. systemu podatkowego. - Uważamy, że jednym z niezbędnych rozwiązań jest wyraźne określenie się partii politycznych, czy chcą pewnego zwiększenia obciążeń nielicznej grupy bardzo dobrze zarabiających Polaków, ale jednocześnie pewnego "poluzowania" podatków dla osób średnio i mniej zarabiających - tłumaczył Cymański.

SP chce ponadto likwidacji immunitetu parlamentarzystów, sędziów i prokuratorów. Solidarna Polska postuluje również - zaznaczył inny z polityków SP, Jacek Kurski - rozmawiać z Pawlakiem o tym, jaką wizję ma PSL "na temat zbudowania koalicji państw w Europie, które postawiłyby jasno w agendzie europejskiej kwestię wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolnictwa, tak aby Polska wieś przestała być strukturalnie upośledzona".

Ponadto - jak zapowiedział - SP podczas rozmowy z wicepremierem poruszy temat obniżenia stawek na ZUS z jednoczesnym ograniczeniem tzw. umów śmieciowych. Kurski dodał, że jego formacja domaga się też "moratorium na atom" i przekazania środków z energii atomowej na przemysłowe wydobycie gazu łupkowego w Polsce.

Z kolei przewodniczący SLD Leszek Miller powiedział, że spotkanie z Pawlakiem jest "umawiane, ale jeszcze nie ma w tej sprawie ostatecznego porozumienia". "Jesteśmy na etapie rozmów telefonicznych" - dodał. - Przedwczoraj premier Pawlak był bliżej opozycji, a po spotkaniu z ministrem finansów wrócił z powrotem do rządu. Sytuacja jest dynamiczna i płynna - ocenił szef Sojuszu. Nieoficjalnie politycy SLD, zbliżeni do kierownictwa partii, nie wykluczają, że do spotkania Millera z liderem ludowców może nie dojść.

O terminie spotkań Pawlaka z politykami opozycji nie informuje PSL. - Naszym celem nie jest informowanie, gdzie i kiedy odbywają się spotkania. Chcemy, żeby były kameralne, zamknięte dla mediów, żeby można było merytorycznie, rzeczowo porozmawiać o sprawach gospodarczych - powiedział rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

Minister gospodarki mówił wcześniej, że zaproponuje liderom parlamentarnym rozmowy o gospodarce, sprawach społecznych i rolnictwie. W czwartek poinformował, że ma ustalony kalendarz spotkań z liderami opozycji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)