Trwa ładowanie...
d2blwrw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Poznaniu szkoli się grupa strażaków z Ukrainy

W Szkole Aspirantów Poznaniu rozpoczęło się szkolenie grupy 28 strażaków z Ukrainy. Jak dotąd polscy strażacy przeszkolili już 222 ukraińskich kolegów m.in. z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Poznaniu szkoli się grupa strażaków z Ukrainy
(Fot: Urząd Miasta Poznania)
d2blwrw

Szkolenia odbywają się w ramach podpisanego w listopadzie w 2014 r., Planu Współpracy Państwowej Straży Pożarnej i Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na lata 2014-2016. Dokument ten zakłada m.in. współpracę i wzajemną pomocy w dziedzinie zapobiegania katastrofom, klęskom żywiołowym i innym nadzwyczajnym wydarzeniom oraz usuwania ich następstw. Zakłada wiele wspólnych przedsięwzięć, takich jak: przeprowadzanie konferencji, szkoleń, warsztatów i staży w zakresie tematów związanych z ochroną przeciwpożarową, a także ochroną ludności.

"Strona ukraińska poprosiła nas m.in. o możliwość zorganizowania szkolenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy (ratownictwa medycznego - PAP)" - powiedział w środę PAP rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak. Jak dodał, szkolenia są przygotowywane pod kątem strażaków ukraińskich, czyli zawierają te elementy, na które zapotrzebowanie zgłaszają. "Jeśli strona ukraińska zgłosi też inne potrzeby, to jesteśmy gotowi takie szkolenia przeprowadzić" - dodał.

Jak zaznaczył wymiernym efektem współpracy polsko-ukraińskiej było przeprowadzenie już w 2014 roku, w szkołach Państwowej Straży Pożarnej (SA PSP w Poznaniu, SA PSP w Krakowie i CS PSP w Częstochowie) szkoleń specjalistycznych z zakresu ratownictwa medycznego dla strażaków i ratowników Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

d2blwrw

"Szkolenia realizowane były na podstawie programu dedykowanego stronie ukraińskiej, obejmującego 34 godziny dydaktyczne w tym 20 godzin praktycznych i 14 teoretycznych. Łącznie w szkołach Państwowej Straży Pożarnej w listopadzie i grudniu 2014 r. przeprowadzono 10 szkoleń dla 119 uczestników. Poza tym w 2014 r. na potrzeby Państwowej Służby Ukrainy ds. sytuacji nadzwyczajnych w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie przeprowadzone zostały dwa szkolenia dla ratowników obwodu chmielnickiego z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego" - dodał Frątczak.

W lutym 2015 r. szkolenia przeszło kolejnych 40 ratowników z Państwowej Służby Ukrainy.

d2blwrw

Podziel się opinią

Share

d2blwrw

d2blwrw
Więcej tematów