Trwa ładowanie...
d4mowbv

W Poznaniu budują nowy model tramwaju niskopodłogowego

Ma być cichszy i bardziej przestronny od wszystkich tramwajów, które obecnie jeżdżą po Poznaniu. Na tory nowy tramwaj poznańskiej firmy Modertrans wyjedzie najpóźniej na początku 2016 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Poznaniu budują nowy model tramwaju niskopodłogowego
(WP.PL, Fot: Zenon Kubiak)
d4mowbv

Modertrans to spółka-córka poznańskiego MPK, którą powołano do życia w 2006 r. Zajmuje się modernizacją, naprawą i produkcją tramwajów. W sumie wyprodukowała już 200 pojazdów, które jeżdżą po różnych miastach Polski. Po Poznaniu kursują m.in. wyprodukowane w tej firmie moderusy beta, czyli tramwaje, które składają się z części wysoko- i niskopodłogowej.

Jeszcze kilka lat temu władze miasta rozważały sprzedaż firmy, ale teraz nie ma o tym mowy. Firma cały czas się rozwija, a obecnie wspólnie z Politechniką Poznańską opracowuje dwa nowe modele tramwajów - niskopodłogowy i średniopodłogowy. Największe emocje budzi ten pierwszy, bo niskopodłogowe pojazdy to zupełnie nowy standard, który powoli zaczyna pojawiać się w coraz większej liczbie polskich miast. W Poznaniu jego symbolem są tramwaje marki Solaris Tramino, których aż 45 sztuk kupiono przed Euro 2012.

- Chcemy, aby opracowany przez nas model był znacznie cichszy, bezpieczniejszy, bardziej odporny na wykolejenia i przestronniejszy od wszystkich innych tramwajów - mówi dr inż. Bartosz Firlik, kierownik projektu.

d4mowbv

Modertrans zamierza podbić rynek, oferując dostosowanie budowy tramwaju do infrastruktury danego miasta. Przy tym wszystkim model nie ma być droższy od pojazdów konkurencji.

Projekt budowy tramwaju ma zakończyć się do 31 marca 2016 r., ale jak będzie wyglądał, przekonamy się już w przyszłym roku. Być może nowe tramwaje wkrótce zasilą także flotę MPK.

- 80-90 naszych najstarszych tramwajów wymaga wymiany w perspektywie kilku najbliższych lat - przyznaje Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań.

d4mowbv

Podziel się opinią

Share

d4mowbv

d4mowbv
Więcej tematów