PolskaW poniedziałek poznamy datę otwarcia Cmentarza Orląt

W poniedziałek poznamy datę otwarcia Cmentarza Orląt

W najbliższy poniedziałek ma zostać podpisane
porozumienie polsko-ukraińskie, ustalające datę otwarcia Cmentarza
Orląt we Lwowie. Przygotowujemy się na
czerwiec - powiedział sekretarz Rady Pamięci Ochrony
Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik.

Myślę, że w poniedziałek to się stanie; raczej na pewno podpiszemy dokumenty, które przesądzą o dacie - powiedział Przewoźnik. Na cmentarzu trzeba bardzo dużo zrobić, trzeba poprawić po zimie pewne ubytki. Zostaną tu przywiezione pomniki lotników amerykańskich i piechurów francuskich; to wszystko trzeba montować, przygotować; a to jest sporo pracy.

Tymczasem Fakty TVN przytoczyły wypowiedź mera Lwowa Lubomyra Buniaka, według którego cmentarz zostanie oficjalnie otwarty prawdopodobnie 24 czerwca. Przewoźnik powiedział, że data ta jest nieprawdziwa, ponieważ żaden termin nie został jeszcze ustalony. Według niego ustalenie ostatecznej daty zależy od kalendarza spotkań prezydentów Polski i Ukrainy. Zaznaczył, że trwają prace nad ostatecznym kształtem wszystkich dokumentów, które muszą być podpisane, aby zamknąć sprawę cmentarza.

Przewoźnik poinformował, że dopóki nie zostaną rozstrzygięte wszystkie problemy wokół Cmentarza Orląt, nie będzie rozmów o dacie jego otwarcia. Zapowiedział, że to własnie w poniedziałek na spotkaniu w Warszawie delegacje polska i ukraińska ustalą ostatecznie te sprawy i będzie można zacząć rozmawiać o terminach. Potwierdził, że był wczoraj we Lwowie i spotkał się z przedstawicielami miejscowych władz, ale zapewnił, że omawiane były tylko szczegóły techniczne, nie podpisywano żadnych dokumentów.

Cmentarz Orląt Lwowskich wchodzi w skład Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Spoczywają na nim Polacy polegli w walkach z Ukraińcami w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-sowieckiej z 1920 roku. Spoczywa tu prawie 3 tys. żołnierzy - głównie młodych chłopców, stąd nazwa Cmentarz Orląt.

Po drugiej wojnie światowej cmentarz został zdewastowany, zniszczono wiele mogił, a w latach 70. na jego terenie zbudowano zakład kamieniarski. Prace porządkowe na cmentarzu strona polska rozpoczęła w 1989 roku. Spór wokół cmentarza trwał od kilku lat. Władze Lwowa nie zgadzały się na treść napisu na płycie: "Bohatersko poległym za Polskę w latach 1919-1921".

Cmentarz miał zostać otwarty w 2002 roku, ale do uroczystości nie doszło, gdyż Ukraińcy nie zgodzili się na treść napisu na płycie głównej. 19 maja Rada Miejska Lwowa zaakceptowała napis: "Tu leży żołnierz polski poległy za ojczyznę".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)