W poniedziałek początek astronomicznej wiosny
Mimo że pogoda na to nie wskazuje, w
najbliższy poniedziałek rozpocznie się astronomiczna wiosna. 20 marca o godz. 19:27 w Polsce Słońce znajdzie
się w punkcie równonocy wiosennej, zwanym także punktem Barana i
rozpocznie tym samym astronomiczną wiosnę.
17.03.2006 17:00
Pory roku zawdzięczamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu okołosłonecznego (ekliptyki). Oś obrotu tworzy z ekliptyką kąt 66.5 stopnia, dzięki czemu przez pół roku bardziej na działanie promieni słonecznych wystawiona jest półkula północna, a przez drugie pół półkula południowa.
Dwa razy w roku Słońce znajduje się w punktach, w których ekliptyka przecina się z równikiem niebieskim (rzutem równika ziemskiego na sferę niebieską). W momentach tych mamy do czynienia ze zrównaniem dnia z nocą i początkiem astronomicznej wiosny lub jesieni. Punkt przecięcia ekliptyki z równikiem niebieskim, w którym znajduje się Słońce przechodząc z półkuli południowej na północną, nazywa się punktem Barana i przejście przez niego rozpoczyna astronomiczną wiosnę.
Wiosna rozpoczyna się każdego roku w trochę innym momencie ze względu na to, że w naszym kalendarzu mamy do czynienia z całkowitą liczbą dni w ciągu roku (365 lub 366), natomiast pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje 365,24 dnia.
W zeszłym roku Słońce znalazło się w punkcie Barana 20 marca o godz. 13:33. Przed dwoma laty astronomiczną wiosnę mieliśmy jeszcze wcześniej, bo o godz. 7:50.