W polskich lasach najwyższy stopień zagrożenia pożarowego
Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności w lesie. W całym kraju obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.
Instytut Badawczy Leśnictwa poinformował w poniedziałek, że w lasach w całym kraju rano wilgotność ściółki leśnej spadła poniżej 15%. Dobra pogoda sprawia, że po południu wilgotność ta spada nawet do 7-10%. Statystycznie, przy niskiej wilgotności ściółki (tj. już od 20%) wybucha 90% pożarów lasu.
W pierwszy dzień świąt Wielkiej Nocy wybuchło 336 pożarów lasów, a w sobotę 251. "Tak dużej liczby pożarów lasów jednego dnia nie zanotowano od wielu lat" - powiedziała Barbara Ubysz z Samodzielnej Pracowni Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa. Od początku marca do pierwszego dnia świąt strażacy brali udział w 4300 akcji gaśniczych w lasach.
Najczęstszą przyczyną powstawania pożarów są celowe podpalenia, a także wypalanie pozostałości roślinnych i traw.
Leśnicy apelują o rozsądek. "Niszcząc las niszczysz również swoje środowisko naturalne. Zabijasz organizmy, które przyczyniają się do tego, abyś miał czym oddychać. Narażasz zdrowie i życie osób gaszących skutki twojej bezmyślności. Zastanów się, bo i ty możesz zostać okaleczony poparzeniami lub nawet stracić życie we wznieconych przez siebie płomieniach" - proszą leśnicy.
Mapę zagrożenia pożarowego lasów można znaleźć w internecie: (http://www.ibles.waw.pl/bazy/pozary/mapa.html)