W Polsce zbyt późno wykrywane są choroby nowotworowe dzieci
W Polsce zbyt późno wykrywane są choroby nowotworowe u dzieci. Dlatego potrzebne byłoby stworzenie ogólnokrajowego programu badań przesiewowych USG jamy brzusznej małych pacjentów do dwóch lat, który pomógłby lekarzom pierwszego kontaktu w diagnozowaniu - uważa konsultant krajowy ds. hematologii i onkologii dziecięcej prof. Jerzy Kowalczyk.
28.02.2004 14:30
Na różnego rodzaju nowotwory co roku w Polsce zapada około 1200 dzieci. Do placówek specjalistycznych trafia jednak tylko około 10% małych pacjentów w początkowych stadiach zaawansowania choroby, natomiast w Europie Zachodniej odsetek ten wynosi nawet do 50%. Dzieci cierpiące na nowotwory mają szanse na wyleczenie, pod warunkiem że zostaną szybko i prawidłowo zdiagnozowane.
W sobotę w Płocku kilkudziesięciu lekarzy pierwszego kontaktu uczestniczyło w szkoleniu zorganizowanym przez Fundację Ronalda McDonalda, poświęconym metodom wczesnego wykrywania dziecięcych chorób nowotworowych.
"W Polsce wiemy, jak skutecznie leczyć choroby nowotworowe u dzieci, mamy wyspecjalizowane ośrodki. Problem polega na tym, że przy tej samej wiedzy, metodach i lekach wyniki leczenia w kraju są generalnie gorsze od uzyskiwanych w Europie Zachodniej. To efekt tego, że w Polsce niestety duża część dzieci trafia do specjalistycznych placówek medycznych już w zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej" - powiedział prof. Kowalczyk.
Dodał, że często lekarze pierwszego kontaktu zapominają, iż niektóre pozornie niegroźne i mało charakterystyczne objawy u dzieci mogą być związane z chorobą nowotworową.
"Chodzi o to, żeby każdy lekarz, zwłaszcza pierwszego kontaktu, zachowywał czujność badając małego pacjenta, bowiem w swojej karierze medycznej zawsze może się zetknąć z dzieckiem chorym na nowotwór. Większość opóźnień w kierowaniu dzieci na leczenie związana jest niestety z niedokładnym badaniem. Organizując tego typu szkolenia, chcemy na to szczególnie zwrócić uwagę" - zaznaczył prof. Kowalczyk.
Fundacja Ronalda McDonalda powstała w Filadelfii (USA) w 1974 roku. W Polsce działa od 2002 roku. Jest organizacją non-profit, której celem jest niesienie pomocy chorym dzieciom poprzez finansowanie i współorganizowanie działań z lokalnymi placówkami medycznymi.
Zainicjowany obecnie program edukacji podyplomowej dla lekarzy pierwszego kontaktu pod hasłem "Nie nowotworom u dzieci" obejmuje sześć województw: lubelskie, łódzkie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie oraz mazowieckie. W przyszłości ma zostać rozszerzony na pozostałe regiony kraju.