PolskaW Polsce działa 15 ekomuzeów

W Polsce działa 15 ekomuzeów

15 ekomuzeów działa obecnie w Polsce. Instytucje te to sieć rozproszonych w terenie obiektów, tworzących żywą kolekcję obrazującą wartości przyrodnicze i kulturowe regionu oraz dorobek jego mieszkańców.

07.08.2010 | aktual.: 07.08.2010 10:53

- Ekomuzeum to nie jedno miejsce, a sieć rozproszonych w terenie obiektów, które wspólnie tworzą żywą kolekcję, gdzie przyroda, kultura i historia są prezentowane wspólnie, w miejscu ich pierwotnego występowania - wyjaśniła twórczyni programu Ekomuzea w Polsce Barbara Kazior z krakowskiej Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.

W Polsce ekomuzea powstają najczęściej przy rowerowych Zielonych Szlakach Greenways. Wzdłuż Bursztynowego Szlaku znajdziemy dwa ekomuzea: Ekomuzeum Babiej Góry i Ekomuzeum Lanckorona; na szlaku Kraków - Morawy - Wiedeń - jedno: Ekomuzeum Alwernia; a w Bieszczadach - na szlaku Zielony Rower - Greenway Karpaty Wschodnie aż cztery: W Krainie Bobrów, Trzy Kultury, W krainie Bojków i Hołe.

Prawdziwym zagłębiem ekomuzeów jest obecnie Dolny Śląsk, gdzie można odwiedzić m.in. Ekomuzeum Dziadoszan, Dymarki, Cysterskie, Dziewin i Wrzosowa Kraina czy Ekomuzeum Rzemiosł w Dobkowie.

W ekomuzeum oprócz odwiedzenia zabytków i ciekawych przyrodniczo miejsc można także spróbować produktów lokalnych, a nawet zobaczyć na miejscu, jak są wytwarzane, powędrować ścieżką edukacyjną, uczestniczyć w warsztatach w pracowni rzemieślniczej czy artystycznej, czy też w imprezie plenerowej, a także wziąć udział w biegach na orientację i w wycieczkach rowerowych.

Krakowska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska zainicjowała program tworzenia ekomuzeów w Polsce w 2000 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)