W Polsce będzie możliwe głosowanie przez pełnomocnika?
W wyborach do Sejmu i Senatu osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku mogłyby oddać głos za pośrednictwem pełnomocnika - zakłada projekt zmian w ordynacji wyborczej do parlamentu, nad który Sejm rozpoczął prace. Projekt trafił do dalszych prac w komisjach.
Zgodnie z nim, pełnomocnikiem będzie mogła być wyłącznie osoba, która ma zaświadczenie o prawie do głosowania lub jest wpisana do stałego rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo można będzie przyjąć od jednej lub dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest rodzic, dziecko, małżonek, brat, siostra lub osoba przysposobiona.
Wojciech Szarama (PiS) zwrócił uwagę, że propozycja głosowania przez pełnomocnika wzbudza wątpliwości, czy wola osoby udzielającej pełnomocnictwo zostanie w pełni wykonana. Tu - mówił - jest potrzebne duże zaufanie.
Z kolei zdaniem Michała Wójcika (PO), projekt umożliwi udział w demokracji licznej grupie osób. Większość lokali wyborczych - mówił - nie jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, lecz nawet gdyby były, to i tak rozwiązałoby to tylko cześć problemów. Jak dodał, nie chodzi tylko o osoby z niepełnosprawnością ruchową, ale też o osoby np. głuchonieme, dla których osobisty udział w wyborach może być trudny.
Witold Gintowt-Dziewałtowski (SLD) nazwał propozycję głosowania przez pełnomocnika cenną i nowatorską.
Projekt przewiduje, że obywatele UE mieszkający w Polsce, ale nie będący obywatelami polskimi, będą wpisywani do rejestru wyborców na podstawie decyzji wójta (taką decyzję będzie można zaskarżyć do sądu rejonowego). Będzie to zatem taka sama procedura, jak w przypadku obywateli polskich.
Wnioskodawca proponuje też nowy przepis, który upoważniałby Państwową Komisję Wyborczą do podawania do publicznej wiadomości w trakcie głosowania danych o liczbie uprawnionych do głosowania i liczbie wydanych kart. Według uzasadnienia projektu, praktyka dowiodła, że podawanie w dniu głosowania informacji o frekwencji wyborczej może wpływać na jej poprawę.
Projekt zawiera także zmiany dotyczące zasad finansowania komitetów wyborczych m.in. zakaz pozyskiwania przez komitety środków niepieniężnych. Ponadto w przypadku komitetów koalicyjnych dopuszczone byłoby finansowanie wyłącznie z funduszy wyborczych partii politycznych tworzących koalicję.
Wzorem innych ustaw wyborczych uelastycznione mają zostać przepisy dotyczące postępowania z nieprawidłowymi wpłatami pieniędzy dokonanych na rzecz komitetu wyborczego.
Uzupełniane są ponadto przepisy dotyczące zbiegu terminu różnego rodzaju wyborów. Projekt przewiduje zawieszenie kampanii w wyborach do Sejmu i Senatu w okresie ciszy wyborczej w wyborach prezydenckich, wyborach do Parlamentu Europejskiego lub referendum ogólnokrajowym.