Trwa ładowanie...
dyyv30x
14-08-2006 06:20

W Polsce bankrutuje mniej firm

Liczba upadłości ogłoszonych przez sądy w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu zmniejszyła się w pierwszy półroczu aż o 40% w stosunku do sześciu pierwszych miesięcy 2005 roku - wynika z danych zebranych przez "Rzeczpospolitą".

dyyv30x
dyyv30x

W pierwszym półroczu 2006 roku działalność musiało zakończyć w ten sposób 307 rodzimych przedsiębiorstw. Dla porównania w pierwszym półroczu 2005 roku zbankrutowało ponad 400 firm, a w całym minionym roku upadłość ogłosiło blisko 800 firm.

Lepsza koniunktura gospodarcza prowadzi do mniejszej liczby bankructw - mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Przedsiębiorstwom pomagają także pieniądze z Unii Europejskiej, które trafiają do naszego kraju. Dzięki unijnym funduszom duże firmy umacniają swą pozycję i dają znacznie więcej zleceń mniejszym kontrahentom.

Z raportu przekazanego "Rzeczpospolitej" przez firmę Euler Hermes wynika, że spadek liczby bankructw w Polsce jest jednym z najszybszych ze wszystkich państw europejskich. Podobnie jest tylko w Czechach, ale tam wzrost gospodarczy jest szybszy niż w naszym kraju.

Najbardziej zagrożone niewypłacalnością są najmniejsze firmy. Zwłaszcza zajmujące się handlem. Dla nich ratunkiem mogą okazać się fuzje. Tylko silne podmioty mogą pozostać na rynku. Dlatego szansą na przetrwanie jest łączenie przedsiębiorstw - mówi Andrzej Lewiński, prezes Polskiej Izby Handlu.

Zdaniem Lewińskiego, zmniejszenie liczby bankructw wynika nie tylko z dobrej koniunktury. W przypadku jednoosobowych przedsiębiorstw, które bardzo często toną w długach, przeprowadzenie procedury upadłościowej jest utrudnione ze względu na brak instytucji upadłości konsumenckiej. (PAP)

dyyv30x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyyv30x
Więcej tematów