ŚwiatW Polsce 20 tys. osób nie wie, że ma HIV

W Polsce 20 tys. osób nie wie, że ma HIV

We wtorek przypada Światowy Dzień AIDS. To choroba która codziennie zbiera żniwo na całym świecie. To choroba, która może zaatakować każdego. Szacunkowe dane w Polsce wskazują, że liczba osób zakażonych HIV jest co najmniej ponad dwukrotnie wyższa od liczby potwierdzonych i wykrytych zakażeń HIV, co oznacza, że około 20 tys. osób nie wie o swoim zakażeniu.

W Polsce 20 tys. osób nie wie, że ma HIV
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Ze statystyk wynika także, że liczba testów w kierunku HIV wykonywanych w naszym kraju wciąż jest zbyt mała. W Polsce codziennie 2-3 osoby dowiadują się, że są zakażone HIV. Ponad połowa z nich to młodzi ludzie – między 15 a 29 rokiem życia. Są to zazwyczaj zakażenia, których można by uniknąć, stosując odpowiednią profilaktykę.

Jak podkreślają eksperci dziś nie ma już grup ryzyka, szczególnie narażonych na zakażenia HIV, są natomiast ryzykowne zachowania, dlatego każdy, kto kiedykolwiek miał kontakty seksualne z osobą, co do której nie miał pewności, czy jest zakażona HIV, albo przyjmował dożylnie narkotyki, powinien się przebadać.

HIV może przenosić się przez krew, kontakty seksualne, z zakażonej matki na jej dziecko. Po zakażeniu człowieka HIV niszczy stopniowo jego układ odpornościowy. HIV może nie dawać objawów nawet przez kilka lat. Do 2000 roku dominująca drogą zakażenia było dzielenie się brudnymi igłami i strzykawkami. Od 2001 roku główną przyczyną zakażeń są kontakty seksualne.

Nie można zakazić się HIV poprzez mieszkanie pod jednym dachem z osobą żyjącą z HIV, przez korzystanie ze wspólnych naczyń,sztućców, łazienek, toalet. Nie można zakazić się HIV podając rękę, przytulając ją, całując się z nią.

Od 1985 r. - który uznawany jest za początek epidemii HIV/AIDS w Polsce - do końca września 2009 roku wykryto w naszym kraju ponad 12,5 tys. zakażeń. Stwierdzono 2289 zachorowań na AIDS, a 1019 chorych zmarło.

A jak wygląda to na świecie? Mimo, że odsetek osób żyjących z HIV jest od 2000 r. stabilny, ogólna liczba osób żyjących z HIV stale wzrasta. Najwięcej zakażeń odnotowano w krajach nisko i średnio rozwiniętych. Aż 67% osób żyjących z HIV to mieszkańcy Afryki.

Wirtualna Polska dołączyła do inicjatywy "Czerwona kokardka" - symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. "Czerwona kokardka" symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)