PolskaW "piłkarskich" spółkach zasiądą sympatycy władzy

W "piłkarskich" spółkach zasiądą sympatycy władzy

Lada dzień powstaną dwie spółki, które zajmą
się organizacją mistrzostw Euro 2012. Ekonomiści ostrzegają, że
zasiądą w nich nie spece od sportu, ale politycy, którzy wraz z
wyborami tracą pracę - pisze gazeta "Metro".

Bez tych przepisów nie zdążymy zorganizować Euro 2012- grzmiał prezydent Lech Kaczyński, podpisując dwa tygodnie temu specustawę o powołaniu do życia spółek już dziś nazywanych "piłkarskimi". Mają one odpowiadać za przygotowanie, wykonywanie i nadzorowanie wszystkich prac związanych z mistrzostwami Europy. Tylko one będą mogły korzystać z szybkiej ścieżki, np. gdy zaczną gonić terminy, wyłonią wykonawcę jakiejś budowy bez przetargu - przypomina "Metro".

To rozwiązanie krytykują przedsiębiorcy i ekonomiści. Konfederacja Pracodawców Polskich uważa np., że firmy prywatne realizują inwestycje szybciej i taniej niż spółki publiczne. Dlaczego? Ekonomiści niepokoją się, że zgodnie z polską "tradycją" do zarządu tych spółek trafią nie fachowcy, ale sympatycy osób przy władzy. Spółki skarbu państwa to luksusowy przyczółek dla zaplecza partii, która akurat rządzi. Taka spiżarnia dla zaufanych. W przypadku Euro będzie identycznie- mówi Andrzej Sadowski, wiceszef Centrum im. Adama Smitha.

Ostrzejszych słów używa Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Sam pomysł powoływania spółek do mistrzostw jest chory. Przywileje związane m.in. z uproszczonymi przetargami powinny dostać wszystkie samorządy, na których terenie mają być rozgrywane zawody. A tak w specspółkach znajdą się ludzie, którzy nie mają zielonego pojęcia o budowie stadionów, dróg czy ogólnie o sporcie - uważa Wyżnikiewicz.

A chętnych do pracy w spółkach na pewno nie zabraknie. Po wyborach stanowiska może stracić kilka tysięcy osób, które teraz są zatrudnione w ministerstwach i agendach im podległych - pisze "Metro". (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)