W piątek w Poznaniu Noc Naukowców
Ponad 260 spotkań, symulacji, pokazów i wystaw czeka w najbliższy piątek na uczestników poznańskiej Nocy Naukowców. W imprezę zaangażuje się 500 głównie naukowców z uczelni wyższych. Będzie to siódma edycja tego wydarzenia w stolicy Wielkopolski.
23.09.2013 | aktual.: 23.09.2013 16:36
Noc Naukowców odbywać się będzie na Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Przyrodniczym i Akademii Wychowania Fizycznego. W organizację wydarzenia włączyło się także Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
- Cel Nocy Naukowców to spotkanie z nauką mające znamiona zabawy, rozrywki, a także wymiany myśli i spostrzeżeń. Przy ogromnym zaangażowaniu naukowców, wolontariuszy i uczestników wytwarza się niesamowita interakcja i w tym jest największa siła Nocy Naukowców - powiedziała kierownik działu promocji i marketingu UAM w Poznaniu - Anna Młynarczyk.
Uczestnicy wydarzenia będą mieli m.in. okazję odwiedzić laboratorium zimna, samodzielnie zaprogramować robota i wziąć udział w warsztatach filmowych. Impreza jest także szansą na przeniesienie się do świata pszczół, eksperymentowanie z ciekłym azotem, czy odkrycie co mówi o nas kropla naszej krwi. Najwięcej wydarzeń odbywać się będzie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz Politechnice Poznańskiej. Przedstawiciele UAM zapraszają na przygotowane przez nich wydarzenia. - Jeżeli widzowie są otwarci na wyzwania, to na pewno przybędą na pokaz na wydziale Chemii, który będzie poświęcony prezentacji ekstremalnych zapachów. W budynku wydziału Historii odbędzie się zwiedzanie niedostępnych na co dzień przestrzeni. W piątek odbędzie się również wykład ucznia 4 klasy szkoły podstawowej poświęcony kosmosowi - powiedziała Młynarczyk.
Na Politechnice Poznańskiej odbędzie się widowisko naukowo-muzyczne Fizyka Music Show. W jego trakcie będzie można nie tylko zagrać na egzotycznych instrumentach, ale i zobaczyć dźwięk. Ponadto na Politechnice odbędą się również pokazy robotów. Miłośnicy motoryzacji doświadczą symulatorów dachowania, zderzeń i alko-gogli - okularów symulujących zachowanie kierowcy będącego pod wpływem alkoholu.
Organizatorzy poznańskiej edycji spodziewają się 50 tysięcy uczestników. - W zeszłym roku odwiedziło nas 50 tysięcy osób, w tym roku spodziewamy się podobnego wyniku. W ciągu 3 godzin zarejestrowanych zostało 12 tysięcy miejsc, jednak każdy kto przyjdzie na pewno weźmie udział w wydarzeniach ogólnodostępnych. Naukowcy chcą przekonać odbiorców tej nocy, że są ciekawymi ludźmi - mówi koordynator Nocy Naukowców Jolanta Szajbe z Politechniki Poznańskiej.
Noc Naukowców to ogólnoeuropejska impreza odbywająca się tego samego dnia w wielu krajach. Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością, stając się aktorami, showmanami i przewodnikami po laboratoriach. Noc Naukowców organizowana jest w Europie po raz dziewiąty, a w Poznaniu po raz siódmy. W tym roku odbywa się w ponad 300 europejskich miastach.