W piątek rusza 11. Festiwal Nauki i Sztuki w Toruniu
Wydawanie wejściówek na część imprez 11. Festiwalu Nauki i Sztuki rozpoczęło się w Toruniu. Podczas tegorocznej imprezy, której tematem przewodnim jest chemia, odbędzie się ponad 140 imprez.
- Toruński festiwal to w tym roku 140 imprez, a jeśli liczyć, że niektóre z nich powtarzane są po kilkakroć, będzie ich w sumie ok. 300. W piątek zaczniemy oczywiście chemią: dowiemy się, jak zjawiska chemiczne mogą służyć lub szkodzić człowiekowi; w imprezie wezmą udział profesorowie kilku znaczących polskich szkół wyższych - zapowiedział Aleksander Anikowski z Centrum Promocji i Informacji UMK.
Festiwal od tego roku ma zmodyfikowany scenariusz. Na piątkowy wieczór zaplanowano jedynie jego inaugurację. Sobota i niedziela będą dniami przeznaczonymi dla indywidualnych odbiorców, a imprezy odbywające się w poniedziałek i wtorek adresowane są do szkół.
Centrum festiwalowe w mieści się w Dworze Artusa i w nim od środy wydawane są wejściówki na część imprez. Dokładny plan przedsięwzięć festiwalowych i warunki, jakie trzeba spełnić, by w nich uczestniczyć, zamieszczono na stronie www.festiwal.torun.pl
Nowością festiwalu będzie w tym roku namiot nauki, który będzie stał w dwa weekendowe dni na Rynku Staromiejskim. W tym roku pokazy będą się odnosiły do dziedziny głównej, ale zaplanowano także eksperymenty z fizyki.
W namiocie rozstawione zostaną stanowiska, przy których widzowie zobaczą szereg widowiskowych doświadczeń pokazujących praktyczne zastosowanie zjawisk chemicznych i fizycznych. Na starówce pojawi się również przenośne laboratorium, gdzie będzie można m.in. przebadać próbkę wody czy gleby.
Po raz kolejny na festiwalu pojawi się Rafał Blechacz, by wziąć udział w debacie o pianistyce. Problemy omawiane podczas dyskusji będą na bieżąco ilustrowane muzycznie przez laureata I nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
Organizatorzy festiwalu przypomną także o obchodzonym właśnie Roku Czesława Miłosza. Wybitnemu poecie dedykowana będzie w niedzielę dyskusja z udziałem "miłoszologów" z kilku uczelni wyższych. Po debacie poezję autora "Zniewolonego umysłu" recytować będzie Jan Peszek.
Poniedziałek to kolejna odsłona grupy artystycznej Instytut B61, która łączy w swych działaniach dwa hasła festiwalu: naukę i sztukę. Tegoroczne widowisko odnosić się będzie do chemii, a odegrane zostanie w tajemniczej postindustrialnej scenerii. Do tego miejsca publiczność dowieziona zostanie tramwajem z placu Rapackiego.
Na festiwalu zobaczyć będzie można odwołany w zeszłym roku z powodu katastrofy smoleńskiej musical Dana Goggina "Siostrunie". Zaprezentują go w Teatrze im. Wilama Horzycy artyści z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Oprócz wydarzeń mających miejsce w pracowniach naukowych, zaplanowano również wiele imprez plenerowych. W sobotę przy Stawie Komtura obserwować będzie można skutki wypadku, w którym wystąpił wyciek lub miały miejsce inne zagrożenia związane z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Z kolei "Toruń - miasto pokoju" to wydarzenie, które ma uczcić rocznicę 600-lecia I pokoju toruńskiego.
Połączeniem nauki i sztuki jest także czynna w Centrum Sztuki Współczesnej wystawa "Statek kosmiczny Ziemia", którą będzie można w dniach festiwalu zwiedzać za darmo, a towarzyszyć jej będzie oprowadzanie kuratorskie oraz krótki wykład odnoszący się do wybranych elementów ekspozycji.