W Peru odkryto świątynię sprzed 4 tys. lat
Świątynię sprzed 4 tys. lat z malowidłami na ścianach, odkopano na północnym wybrzeżu Peru - poinformował w sobotę, jeden z czołowych peruwiańskich archeologów Walter Alva, który kierował wykopaliskami.
Alva powiedział, że jest to jedno z najstarszych tego rodzaju znalezisk w obu Amerykach. Wiek świątyni oceniono na podstawie datowania opartego na izotopie węgla C14.
Odkrycia dokonano w rejonie doliny Lambayeque, odległej o 760 km od stolicy Peru - Limy. Dolina znajduje się w pobliżu kompleksu Sipan, centrum administracyjnego i religijnego tzw. kultury Moche (poprzedzającej imperium Inków), odkrytego przez Alvę w latach 80. ub. wieku.
W świątyni, znajdującej się wewnątrz większego kompleksu zabudowań, zachowały się schody wiodące do ołtarza, na którym najprawdopodobniej składano ofiary z ludzi.
Alva dodał, że naukowców zaskoczyły metody budowy, projekt architektoniczny i malowidła ścienne, które mogą być najstarsze w Ameryce.
Na terytorium obecnego Peru, które niegdyś wchodziło w skład państwa Inków, znaleziono wiele cennych obiektów archeologicznych, w tym słynną górską cytadelę Inków Machu Picchu.