Trwa ładowanie...
d4a4xnp
nowy jork

W Nowym Jorku powstał ogromny most na cześć polskiego bohatera. Budowa kosztowała 555 mln dolarów

W Nowym Jorku otwarto Most Kościuszki. Ma prawie 2 kilometry długości i ponad 30 metrów szerokości. Codziennie będzie nim przejeżdżać 150 tysięcy pojazdów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Nowym Jorku powstał ogromny most na cześć polskiego bohatera. Budowa kosztowała 555 mln dolarów
(Twitter, Fot: Polish Consulate NYC)
d4a4xnp

W czwartek Gubernator stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo oficjalnie otworzył nowy Most Kościuszki (Kosciuszko Bridge), na którego budowę przeznaczono 555 mln dolarów. Łączy zamieszkany Greenpoint, północną dzielnicę Brooklynu, zamieszkałą w dużej części przez Polaków, z Maspeth w dzielnicy Queens, gdzie także osiedli Amerykanie polskiego pochodzenia.

Cuomo podkreślił znaczenie polsko-amerykańskiej przyjaźni i zaznaczył, że jest to pierwszy duży most powstały w Nowym Jorku od ponad 50 lat. Most Kościuszki ma prawie 2 kilometry długości i ponad 30 metrów szerokości. Codziennie będzie nim przejeżdżać 150 tysięcy pojazdów. W przyszłości most ma zostać rozbudowany, w 2020 roku będzie miał aż 9 pasów ruchu.

Nowy Most Kościuszki zastępuje most o tej samej nazwie, powstały w 1939 roku. "Kosciuszko Bridge nie kojarzył się przez wiele lat pozytywnie nowojorskim kierowcom. Było tam bardzo dużo problemów, korki, przestoje. Z tym pięknym nowym mostem nastąpi zupełnie nowe otwarcie. Kościuszko i most zaczną się Amerykanom jednoznacznie pozytywnie kojarzyć. Jest to wspaniała inwestycja" - powiedział konsul generalny RP w Nowym Jorku, Maciej Golubiewski w rozmowie z PAP. Przez stary most dziennie przejeżdżało zaledwie 10 tys. samochodów.

Golubiewski podkreślił, że otwarcie mostu jest wyjątkowym wydarzeniem dla społeczności polonijnej.

Oprac.: Marianna Fijewska

d4a4xnp

Podziel się opinią

Share

d4a4xnp

d4a4xnp
Więcej tematów