W Nowy Rok Wojnicz odzyskał prawa miejskie
Liczący prawie 3,5 tysiąca mieszkańców Wojnicz w woj. małopolskim odzyskał po 72 latach prawa miejskie. Mieszkańcy uczcili to wydarzenie sylwestrowym pokazem sztucznych ogni na rynku.
01.01.2007 | aktual.: 01.01.2007 09:57
Zbigniew Nosek - od 1 stycznia burmistrz, a wcześniej wójt Wojnicza - powiedział, że odzyskanie praw miejskich jest nobilitacją i podnosi prestiż miejscowości położonej pomiędzy Brzeskiem i Tarnowem.
Wymiernym efektem tego wydarzenia jest zwiększenie atrakcyjności miasta w oczach inwestorów: już po lipcowej decyzji rządu o przywróceniu praw miejskich przedsiębiorcy wykupili wszystkie tereny w leżącym na terenie gminy Zielonym Parku Przemysłowym wchodzącym w skład Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) w Tarnobrzegu.
Oficjalne uroczystości związane z odzyskaniem praw miejskich zaplanowano na 18 stycznia. Odbędzie się wtedy uroczysta sesja samorządu i msza święta, a burmistrz odbierze klucze do miasta.
Wojnicz położony jest we wschodniej części województwa małopolskiego, niedaleko Tarnowa. Leży na skrzyżowaniu dwóch ważnych dróg - krajowej "czwórki" biegnącej od granicy w Zgorzelcu do Przemyśla oraz wojewódzkiej 975 z Krynicy do Dąbrowy Tarnowskiej.
Wojnicz powstał jako osada przygrodowa przy grodzie kasztelańskim, który istniał tam od czasów średniowiecza. Ślady grodu dochowały się do dziś w postaci ziemnych wałów zwanych popularnie Wałami Kasztelańskimi. Pierwsza zachowana wzmianka o Wojniczu jako mieście pochodzi z 1239 roku, kiedy to Bolesław Wstydliwy powitał tam przybywającą z Węgier księżniczkę Kingę, swą przyszłą żonę.
Okres świetności miasta przypadł na czasy renesansu, co poświadczają zabytki z tamtego okresu - kościół św. Leonarda i kolegiata św. Wawrzyńca z XV w. O dawnym znaczeniu miasta jako ośrodka gospodarczego świadczy też duży rynek, na którym niegdyś stał ratusz miejski (spłonął w 1831 roku). Jeszcze w 1581 roku Wojnicz należał do średniej wielkości miast polskich, ale stopniowo podupadał. W 1935 roku utracił prawa miejskie.