Trwa ładowanie...
d3dnh1d
02-06-2012 07:15

W nocy z 5 na 6 czerwca w całej Polsce pokazy tranzytu Wenus

Spacer Wenus na tle tarczy Słońca - w nocy z 5 na 6 czerwca - będzie można oglądać na żywo w internecie. Specjalne pokazy organizuje też z tej okazji wiele instytucji w całej Polsce. Na następny tranzyt Wenus trzeba będzie czekać do 2117 roku. Astronomowie podkreślają jednak, że nieumiejętne obserwacje Słońca i tranzytu Wenus mogą prowadzić do utraty wzroku.

d3dnh1d
d3dnh1d

W nocy z wtorku na środę, zaraz po północy czasu środkowoeuropejskiego, planeta Wenus zacznie przesuwać się na tle tarczy Słońca. Wędrówka ta zabierze jej ponad 6 i pół godziny. Warunkiem zjawiska jest to, by Słońce, Wenus i Ziemia ustawiły się w jednej linii. Do tego dochodzi rzadko, ponieważ Ziemia i Wenus krążą dookoła Słońca po lekko nachylonych orbitach.

Przejście z roku 2012 nie będzie widoczne na całym globie, bo w wielu miejscach Słońce znajdzie się w tym czasie poniżej horyzontu. W Polsce będzie można oglądać tylko koniec tego zjawiska. Jednak w ramach naukowo-społecznościowego europejskiego projektu GLORIA (GLObal Robotic-telescopes Intelligent Array - globalna inteligentna sieć teleskopów robotów) transmisję na żywo z Australii, Japonii i Norwegii będzie można bezpłatnie obejrzeć w internecie (http://gloria-project.eu/venus-transit-pl/). Transmisji będzie towarzyszył komentarz na żywo po angielsku i hiszpańsku.

Jak poinformował Instytut Fizyki UW, przekaz będzie się składać z trzech głównych odcinków: transmisji na żywo pierwszych 30 minut, gdy Wenus wejdzie na tarczę Słońca (od godz. 0.04), 10 minut w połowie przejścia (od godz. 3.25) i ostatnich 30 minut (od godz. 6.26), gdy Wenus ponownie przekroczy granicę tarczy słonecznej. W pozostałym czasie obrazy będą uaktualniane co 5 minut.

Przygotowano też materiały dydaktyczne dla uczniów szkół średnich. Obserwując przejście Wenus na tle tarczy Słońca, uczniowie będą mogli wyznaczyć odległość między Ziemią a Słońcem, wykorzystując fotografie wykonane w trakcie przejścia w ramach projektu GLORIA. Poza tym współpracujący z projektem naukowcy w ramach ekspedycji obserwować będą zdarzenia przy wykorzystaniu teleskopów słonecznych i kamer cyfrowych, a ich filmy i zdjęcia zostaną umieszczone na stronie projektu.

d3dnh1d

Tranzyt Wenus będzie można również zobaczyć w niektórych obserwatoriach astronomicznych, centrach nauki czy innych ośrodkach w całym kraju.

W Krakowie zjawisko będzie obserwowane z Kopca Kościuszki, we Wrocławiu - na Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, w Kielcach - na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Pokazy przygotowało też gdańskie Centrum Hewelianum, które obserwacje prowadzić będzie na szczycie góry Gradowej.

Całonocną imprezę zaplanowano w planetarium Niebo Kopernika przy warszawskim Centrum Nauki Kopernik (CNK). Początek - 5 czerwca o godz. 21. Na patio przed planetarium wystąpi Kielecki Teatr Tańca z baletem "Tranzyt Wenus", a w planetarium po północy odbędzie się kosmiczny maraton filmowy. Przed wschodem Słońca w Polsce goście Nieba Kopernika będą się łączyć z drugą półkulą Ziemi i obserwować na ekranach, jak przebiega tranzyt w innych krajach. Spotkanie zakończy się śniadaniem na trawie o 6 rano. Przejściu Wenus towarzyszyć mają też liczne wykłady i spotkania z naukowcami.

Wydarzenia w całej Polsce towarzyszące tranzytowi Wenus można sprawdzić pod adresem: www.vt2012.astronomia.pl/okolica.html

Astronomowie podkreślają jednak, że nieumiejętne obserwacje Słońca i tranzytu Wenus mogą prowadzić do utraty wzroku. Naukowcy proponują, żeby początkujący miłośnicy astronomii obserwowali Słońce, rzutując jego obraz z lunety (najlepiej przyciemnionej) na ekran.

d3dnh1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dnh1d
Więcej tematów