Trwa ładowanie...

W Niemczech zmarła matka Michaiła Chodorkowskiego

Matka byłego rosyjskiego oligarchy i krytyka Kremla Michaiła Chodorkowskiego, Marina Chodorkowska, zmarła w Niemczech; miała 79 lat - poinformował rzecznik Centrum Chodorkowskiego w Moskwie.

Share
W Niemczech zmarła matka Michaiła Chodorkowskiego
Źródło: PAP/EPA, Fot: SERGEI ILNITSKY
d3m9mhk

- Marina Filipowna zmarła w Berlinie, na dwa miesiące przed 80. urodzinami - powiedział rzecznik; nie podał przyczyny zgonu.

Według rosyjskich mediów Marina Chodorkowska, która chorowała na raka, przechodziła w Niemczech kurację. Michaił Chodorkowski w grudniu 2013 roku, po odsiedzeniu 10 lat w kolonii karnej, został ułaskawiony przez prezydenta Władimira Putina. Kreml tłumaczył wówczas swą decyzję względami humanitarnymi - chorobą matki Chodorkowskiego, która, jak pisze AFP, nie przestawała zabiegać o uwolnienie syna.

d3m9mhk

Natychmiast po uwolnieniu Chodorkowski wyjechał do Niemiec, gdzie wkrótce potem dotarli jego rodzice. Były oligarcha i były szef koncernu Jukosu otrzymał roczne odnawialne prawo pobytu w Szwajcarii.

Niegdyś najbogatszy Rosjanin 51-letni obecnie Michaił Chodorkowski był skazany na 10 lat i 10 miesięcy kolonii karnej za domniemane przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy. Biznesmen twierdzi, że stawiane mu zarzuty były politycznie umotywowane.

d3m9mhk

Podziel się opinią

Share
d3m9mhk
d3m9mhk
Więcej tematów