W Niemczech trwają wielkie badania naukowe nad Polską
Deutsches Polen-Institut organizuje I Kongres poświęcony prowadzonym w Niemczech badaniom naukowym nad Polską. Konferencja odbędzie się w między 26 a 28 lutego 2009 r. w Darmstadt. Jak informuje dr Andrzej Kaluza, w kongresie udział weźmie ponad 200 przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych. Tematem wiodącym będzie hasło "Migracje i transfery".
11.02.2009 17:45
Organizatorzy wyjaśniają, że hasło jest szczególnie aktualne, bo polska historia, tak jak stosunki polsko-niemieckie były i są kształtowane przez rozmaite formy migracji. Nad zagadnieniami "migracji" i "transferu" w siedmiu sekcjach tematycznych będzie debatowało ponad czterdziestu referentów - wśród nich slawiści, historycy, geografowie, socjolodzy, politolodzy, muzykolodzy, kulturoznawcy. Program przewiduje również 25 krótkich prezentacji projektów i dyskusji w małych gronach. Wydarzeniu będą towarzyszyły również imprezy dodatkowe, np. wystawy.
Kongres organizuje Deutsches Polen-Institut Darmstadt we współpracy z Centrum Wschodnioeuropejskim Uniwersytetu w Giessen, Instytutem im. Herdera w Marburgu i Uniwersytetem w Moguncji. Partnerem jest również Fundacja Współpracy Polsko Niemieckiej.
Kongres to międzynarodowa konferencja naukowa, która umożliwi podsumowanie stanu niemieckich badań o Polsce z obszaru różnych dyscyplin naukowych - zapewniają organizatorzy. Dlatego oprócz głównego tematu spotkań - "Migracje i transfery" - 27 lutego o godzinie 20.00 odbędzie się dyskusja, która ma ułatwić znalezienie odpowiedzi na pytanie o stan badań naukowych nad Polską i o możliwe kierunki rozwoju tych badań w Niemczech.
Badania nad Polską mają w Niemczech bogatą tradycję, ale nie są skoordynowane. W ciągu ostatnich dwudziestu lat, a więc po przełomie w Europie Środkowo-Wschodniej, sporo placówek badawczych zostało zamkniętych, a nowych powstało niewiele. W porównaniu z sytuacją badań nad Francją, eksperci do spraw badań nad Polską zdani są w znacznym stopniu wyłącznie na siebie - informuje dr Kaluza.
Inicjatywa Deutsches Polen-Institut ma stworzyć sieć kontaktów wśród naukowców zajmujących się Polską w krajach niemieckojęzycznych oraz zwrócić uwagę szerszej publiczności na obecność tego rodzaju badań w niemieckich pracach naukowych. Jak tłumaczy Kaluza, ponieważ przeciętny Niemiec wie o Polsce bardzo mało, znaczącym celem konferencji jest poinformowanie o skali badań nad Polską.