W najbliższym czasie nie będzie patriarchatu dla grekokatolików
Wysoki przedstawiciel Watykanu kardynał Walter
Kasper zapewnił rosyjskiego patriarchę prawosławnego
Aleksija II, że w najbliższym czasie nie zostanie utworzony
patriarchat dla ukraińskich grekokatolików.
Poinformowało o tym PAP anonimowe źródło bliskie rozmowom obu hierarchów. Według niego, w czasie niedzielnego spotkania w Moskwie, Kasper zapewnił zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, że konsultował się w tej sprawie z papieżem Janem Pawłem II i watykańskim sekretarzem stanu Angelo Sodano.
Wcześniej rosyjskie agencje, którym pozwolono wysłuchać jedynie przemówienia Aleksija II do watykańskiej delegacji, poinformowały, że patriarcha Moskwy i Wszechrusi ostro skrytykował ideę unickiego patriarchatu.
Taki krok - twierdził Aleksij II - na dziesięciolecia "postawi krzyżyk" na stosunkach między Watykanem i rosyjską Cerkwią.
Grekokatolicy (unici) to chrześcijanie, którzy zachowują obrządek wschodni - podobny do prawosławnego - ale jednocześnie od XVI wieku uznają zwierzchnictwo papieża.
Kościół greckokatolicki, który powstał jeszcze za czasów I Rzeczypospolitej, został przez Józefa Stalina w 1946 roku przymusowo wcielony do rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Odbudowano go na początku lat 90., kiedy to większość parafii ponownie podporządkowała się Watykanowi.
W ubiegły poniedziałek, w przeddzień przyjazdu kard. Kaspera do Moskwy, rosyjska Cerkiew opublikowała list podpisany przez wszystkie pozostałe narodowe Cerkwie prawosławne, które potępiły ideę unickiego patriarchatu na Ukrainie, z siedzibą w Kijowie.
Wcześniej - jak podał moskiewski patriarchat - z prośbą o opinię prawosławnych w tej sprawie -rozważanej przez Stolicę Apostolską - zwrócił się sam kardynał Walter Kasper, kierujący Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików kardynał Lubomyr Huzar dziwił się w miniony wtorek w Lublinie, dlaczego Watykan pytał o opinię w tej sprawie Kościoły prawosławne. "O tym, co należy do Cerkwi prawosławnej, postanawiają prawosławni; co ma być w Kościele katolickim, to myślę, że powinno być od nas zależne" - powiedział.
Kard. Huzar, arcybiskup większy Lwowa, zapewniał wówczas, że Kościół greckokatolicki będzie nadal starał się o utworzenie na Ukrainie patriarchatu. "Nie jest to dla nas cel, coś bez czego nie można być ani żyć, ale jest to nam potrzebne dla normalnego życia i wzrostu, dla życia naszej wspólnoty na Ukrainie i poza Ukrainą, bo to nam da pewną jedność. Nadal będziemy zabiegać, żeby Ojciec Święty to pobłogosławił" - mówił ukraiński hierarcha.