W Moskwie zbiera się Komisja ds. Trudnych
Wspólna rosyjsko-polska publikacja poświęcona trudnym problemom w historii stosunków między Rosją a Polską w XX wieku będzie jednym z głównych tematów kolejnego posiedzenia dwustronnej Komisji ds. Trudnych, która zbiera się w Moskwie.
Ta przygotowywana od ponad roku praca obejmuje okres od odrodzenia państwa polskiego w 1918 roku po czasy współczesne.
Obradom Komisji, nazywanej też Grupą ds. Trudnych, będą współprzewodniczyć b. minister spraw zagranicznych Adam D. Rotfeld i rektor Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) Anatolij Torkunow.
Podczas poprzedniego posiedzenia Komisji - w maju, w Krakowie - ustalono treść i parametry publikacji. Po wymianie tekstów postanowiono, że jesienią tego roku zapadnie ostateczna decyzja o wysłaniu jej do wydawnictwa, a gotowa książka w wersji polskiej i rosyjskiej powinna się ukazać wiosną przyszłego roku.
Publikacja pod roboczym tytułem "Białe plamy - czarne plamy" zawiera 15 rozdziałów: od stosunków polsko-rosyjskich 1917-1918, przez lata 30. XX wieku, agresję ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku i zbrodnię katyńską, aż po czasy zniewolenia w latach 50., wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz odzyskania wolności i suwerenności.
Każdy temat został opracowany przez dwóch autorów, jednak teksty były pisane oddzielnie. Założenie było takie, że fakty nie będą kwestionowane, a czytelnik będzie miał możliwość poznania dwóch różnych perspektyw - polskiej i rosyjskiej. Praca zostanie poprzedzona wspólnym wprowadzeniem i wnioskami, napisanymi przez dwóch współprzewodniczących.
Innym tematem posiedzenia będzie zapewne inicjatywa powołania dwóch instytucji, w Rosji i Polsce, których zadaniem ma być obiektywne naświetlanie problemów w historii rosyjsko-polskiej, w tym zbrodni katyńskiej. Z inicjatywą taką we wrześniu w Gdańsku wystąpili premierzy dwóch państw, Władimir Putin i Donald Tusk.