ŚwiatW Monachium rozpoczął się festyn piwa - Oktoberfest

W Monachium rozpoczął się festyn piwa - Oktoberfest

W Monachium rozpoczęło się 180. święto piwa, Oktoberfest. Zgodnie z tradycją, w samo południe burmistrz stolicy Bawarii Christian Ude odszpuntował pierwszą beczkę. Największy na świecie festyn piwny potrwa do 6 października.

W Monachium rozpoczął się festyn piwa - Oktoberfest
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Peter Kneffel

Burmistrz Ude potrzebował, tak jak rok temu, jedynie dwóch uderzeń drewnianym młotkiem, aby otworzyć pierwszą beczkę piwa. Pierwszy kufel otrzymał premier Bawarii Horst Seehofer.

Obaj politycy byli do niedawna konkurentami w walce o stanowisko bawarskiego premiera. W wyborach do parlamentu lokalnego Bawarii w zeszłą niedzielę Seehofer z konserwatywnej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) zdecydowanie pokonał socjaldemokratę Udego, co nie miało jednak niekorzystnego wpływu na uroczystą atmosferę otwarcia festynu.

Ude ostrzegł uczestników przed piciem na umór. - Uważam, że nie trzeba wszystkim udowadniać, że jest się zupełnym idiotą - powiedział 65-letni polityk. Część publiczności zareagowała na napomnienia burmistrza nieprzychylnym buczeniem. Co roku setki osób z powodu nadużycia alkoholu trafiają do szpitala; dochodzi też do bójek i awantur.

W otwarciu Oktoberfest na monachijskich błoniach Theresienwiese uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób - mieszkańców Monachium oraz niemieckich i zagranicznych turystów. Organizatorzy spodziewają się do końca festynu sześciu milionów gości. Konsumpcja piwa odbywa się w olbrzymich, mogących pomieścić nawet kilka tysięcy osób, namiotach. Niektóre z nich trzeba było zamknąć z powodu tłoku już krótko po rozpoczęciu festynu.

Wielu uczestników - także zagraniczni turyści - świętuje Oktoberfest w tradycyjnych bawarskich ubiorach ludowych: panie w strojach, zwanych Dirndl, składających się z białej bluzki, gorsetu, spódnicy i fartucha, a panowie w bawarskich krótkich skórzanych spodniach na szelkach (Lederhose). W takim stroju na festynie pojawiają się także czołowi bawarscy politycy.

Historia Oktoberfest zaczęła się w 1810 roku od uroczystości weselnych z okazji zaślubin bawarskiego księcia Ludwika I z Teresą von Sachsen-Hildburghausen. Stąd łąka (Wiese), na której rozbija się tradycyjnie wielkie namioty biesiadne, nosi nazwę "Theresienwiese". Od tamtej pory festyn organizowany był co roku, odwoływano go jedynie ze względu na epidemie lub wojny. A choć festyn piwa ma w nazwie październik (niem. Oktober), począwszy od 1972 roku rozpoczyna się ze względu na bardziej przychylną dla gości pogodę w pierwszą sobotę po 15 września.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)