WP

W Luksemburgu skazano pilota winnego katastrofy samolotu

Sąd w Luksemburgu skazał na trzy i pół roku więzienia w zawieszeniu pilota linii lotniczych Luxair za spowodowanie katastrofy, w której przed blisko 10 laty zginęło 20 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

36-letni obecnie pilot został uznany za winnego nieumyślnego zabójstwa i nieumyślnego uszkodzenia ciała. Obciążono go ponadto grzywną 4 tys. euro.

6 listopada 2002 roku lecący z Berlina dwusilnikowy turbośmigłowy Fokker 50 runął na ziemię krótko przed lądowaniem w Luksemburgu. Wśród zabitych było 15 Niemców. Katastrofę przeżyły tylko dwie osoby - pilot i francuski pasażer.

Jak ustalono w śledztwie, pilot popełnił poważny błąd, uruchamiając rewers śmigieł, gdy maszyna znajdowała się jeszcze 200 metrów nad ziemią. Rewers może być normalnie użyty dopiero po wylądowaniu samolotu dla skrócenia jego dobiegu.

WP

W momencie katastrofy lotnisko w Luksemburgu spowijała mgła, co opóźniło wydanie zgody na lądowanie. Gdy zgody udzielono, pilot zaczął podejmować kolejne czynności pospiesznie - również dlatego, że chciał jak najszybciej powrócić do domu.

Luksemburski sąd oddalił jednocześnie 10 złożonych przez krewnych ofiar pozwów odszkodowawczych, argumentując, że nie jest kompetentny do ich rozpatrzenia.

Polub WP Wiadomości
WP
WP