Trwa ładowanie...
d2uh6bp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Londynie zmarł prezydent Zambii Michael Sata

Urzędujący prezydent Zambii Michael Sata zmarł w wieku 77 lat w Londynie, gdzie przebywał na leczeniu - poinformowały zambijskie media. Doniesienia potwierdziły anonimowo Reuterowi źródła rządowe w Lusace.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Londynie zmarł prezydent Zambii Michael Sata
(PAP/EPA, Fot: STEPHANIE LECOCQ)
d2uh6bp

- To prawda. Straciliśmy prezydenta - powiedział agencji ten informator.

Według zambijskich mediów Sata zmarł we wtorek wieczorem w szpitalu Króla Edwarda VII w centrum Londynu. Szpital odmówił komentarzy.

Agencja AFP przypomina, że od pewnego czasu krążyły pogłoski o bardzo złym stanie zdrowia szefa państwa. Prezydent nie pokazywał się publicznie od powrotu do kraju pod koniec września z sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, gdzie nie był w stanie wygłosić zaplanowanego przemówienia.

d2uh6bp

Kilka dni przed wyjazdem do Nowego Jorku pojawił się nieoczekiwanie na otwarciu sesji parlamentu w Lusace, gdzie oświadczył, że "jeszcze nie umarł".

Do Londynu na leczenie udał się 19 października. Prezydentowi towarzyszyła żona i inni członkowie rodziny.

W wyborach w 2011 roku Sata niespodziewanie pokonał dotychczasowego szefa państwa Rupiaha Bandę. W trakcie kampanii wyborczej obiecywał przede wszystkim ukrócenie korupcji i zapewnienie skarbowi państwa większego udziału w dochodach z eksportowanej miedzi.

Wiceprezydent Zambii Guy Scott tymczasowo objął obowiązki szefa państwa.

d2uh6bp

Podziel się opinią

Share

d2uh6bp

d2uh6bp
Więcej tematów