W Łodzi lekarze uczyć będą nowoczesnej techniki zakładania protez kolanowych
Oddział chirurgii urazowej szpitala im.
M.Kopernika w Łodzi stał się pierwszym w Polsce ośrodkiem, w
którym lekarze z całego kraju i zza granicy będą się uczyli
nowoczesnej techniki zakładania protez kolanowych - poinformowała
rzeczniczka placówki, Adriana Sikora.
09.05.2006 | aktual.: 09.05.2006 14:22
Jak wyjaśniła, nowoczesna minimalnie inwazyjna technika MIS (Mini Invasiv Surgery) polega na tym, iż zamiast kilkunastocentymetrowych cięć wzdłuż kości wykonuje się cięcia 4-5- centymetrowe.
Niewielka długość cięcia ma ogromne znaczenie. Zabieg jest praktycznie bezkrwawy, czas pobytu pacjenta w szpitalu skraca się z ok. dwóch tygodni do zaledwie kilku dni. O wiele szybciej ustępuje ból, a to skraca czas podawania leków. Rana goi się bardzo szybko, wcześniej można zacząć rehabilitację - wyjaśniła Sikora.
We wtorek, lekarze z "Kopernika" przeprowadzili pierwsze takie zabiegi. Trzem pacjentom w wieku 50-55 lat zostały wszczepione tzw. protezy jednoprzedziałowe, zastępujące tylko te obszary powierzchni stawowych, które uległy zwyrodnieniu. Zdrowe części stawu pozostawiono nienaruszone.
Sikora zaznaczyła, że protezy jednoprzedziałowe są znane i stosowane w Polsce od kilku lat, ale po raz pierwszy wszczepiane zostały techniką MIS. Właśnie tej techniki mają się uczyć w łódzkim szpitalu lekarze z Polski oraz Rosji, Ukrainy, Białorusi, Łotwy, Litwy i Estonii.