W Licheniu otwarto apartamenty papieskie
W 30. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na
Stolicę Piotrową księża marianie otworzyli niedostępne
na co dzień apartamenty papieskie w Sanktuarium Maryjnym w
Licheniu (Wielkopolska).
Od rana w sanktuarium gromadzą się pielgrzymi z całego kraju. Apartamenty będą otwarte dla zwiedzających do godz. 18.
Papież Jan Paweł II spędził w Licheniu dwie noce z 6 na 7 i z 7 na 8 czerwca 1999 r. Apartamenty, o powierzchni 50 m kw, znajdują się w starej części Sanktuarium Maryjnego. Jest tam salonik, sypialnia, jadalnia, łazienka, przedpokój i mała kaplica.
Gospodarze sanktuarium, księża marianie, postarali się, by wyposażenie mieszkania przypominało papieżowi, że znajduje się w ojczyźnie. Wystrój kaplicy zlecili góralom z Zakopanego, a na biurku postawili kopię zdjęcia małego Karola Wojtyły z jego mamą.
W apartamentach papieskich są pozostawione przez Jana Pawła II pamiątki: ozdobny różaniec, stuła, kielich z pateną, lekcjonarz i piuska. Dla wielu pielgrzymów skromność wyposażenia apartamentów jest wielkim zaskoczeniem.
Szczególne uroczystości w Licheniu odbędą się w przyszłą środę, w dzień ingresu. Księżą marianie zdecydowali, że największe w Polsce organy znajdujące się bazylice licheńskiej będą od tego dnia nosić imię Jana Pawła II - poinformował Krzysztof Pakuła z sanktuaryjnego biura prasowego.
Sanktuarium w Licheniu jest jednym z miejsc, które podczas pielgrzymki do Polski w czerwcu 1999 r. odwiedził Jan Paweł II. Papież pobłogosławił wówczas, będącą jeszcze w budowie, bazylikę.
Sanktuarium istnieje od ponad 150 lat. Do czasu koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Licheńskiej w 1967 r. odwiedzali je głównie wierni z okolicy. Po koronacji zaczęli tam przybywać pielgrzymi z całego kraju, a od kilku lat - także z zagranicy. Według szacunków gospodarzy, sanktuarium rocznie odwiedza około 2 miliony pielgrzymów, z tego 13% to obcokrajowcy.