PolskaW Krakowie rusza kampania na temat szkodliwości picia alkoholu w ciąży

W Krakowie rusza kampania na temat szkodliwości picia alkoholu w ciąży

Każdego roku w Polsce nie mniej niż 20 dzieci na 1 tys., które przychodzą na świat ma Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych - wynika z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W Krakowie rusza kampania społeczna na temat szkodliwości picia [ alkoholu ]( https://portal.abczdrowie.pl/alkohole ) w [ ciąży ]( https://portal.abczdrowie.pl/ciaza ).

W Krakowie rusza kampania na temat szkodliwości picia alkoholu w ciąży
Źródło zdjęć: © Fotolia | Stefan Merkle

Organizująca kampanię Fundacja "Zdrowie Dziecka" chce dotrzeć do kobiet planujących dziecko, będących już w ciąży oraz do ich partnerów, rodzin i przyjaciół, by uświadomić im, że picie alkoholu w ciąży może w sposób nieodwracalny odbić się na zdrowiu dzieci powodując u nich uszkodzenia mózgu i w przyszłości opóźnienia rozwojowe.

- Zależy nam na tym, aby kampania dotarła nie tylko do kobiet, ale uświadomiła osobom z ich najbliższego otoczenia, że oni też są współodpowiedzialni za nowe życie. Często nie zdają sobie oni sprawy z ryzyka i nie protestują, gdy kobieta sięga np. po kieliszek wina - mówiła kierownik biura Fundacji "Zdrowie Dziecka" Katarzyna Słowik.

- Ważne jest, by pediatrzy opiekując się dziećmi, które mają problemy, pomyśleli, że może mieć to związek z piciem alkoholu przez matkę w czasie ciąży i zaproponowali wielospecjalistyczną opiekę. Liczymy, że ta kampania zapali czerwoną lampkę także u lekarzy - podkreśliła na konferencji prasowej prezentującej projekt dr med. Katarzyna Przybyszewska, w Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, pełnomocnik ds. organizacji lecznictwa zamkniętego.

W ramach kampanii wspieranej i współfinansowanej przez gminę pojawią się w Krakowie plakaty. Będą też sporty radiowe i broszury edukacyjno-informacyjne, które trafią do gabinetów ginekologicznych, szkół rodzenia, oddziałów położniczych i placówek zajmujących się terapią uzależnień.

Na przełomie września i października w podkrakowskich Tomaszowicach zaplanowano międzynarodową konferencję "FASD - problem kliniczny i społeczny", na której specjaliści z całego świata będą się dzielić wiedzą z lekarzami oraz rodzinami i opiekunami dzieci ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD).

FAS - płodowy zespół alkoholowy, to jednostka chorobowa, którą cechuje: upośledzenie wzrastania, charakterystyczne cechy dysmorfii twarzoczaszki oraz uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorders) jest terminem szerszym obejmującym całą grupę zaburzeń: FAS (Fetal Alcohol Syndrome), częściowy FAS (Partial Fetal Alcohol Syndrome) i neurorozwojowe uszkodzenia związane z narażeniem na alkohol w życiu płodowym ARND (Alcohol Related Neurodevelopmental Disorders).

Specjaliści nie mają wątpliwości, że picie alkoholu w ciąży powoduje zmiany w mózgu i ośrodkowym układzie nerwowym. - Zmiany są widoczne w trakcie badań mózgu. W zależności od tego, w jakim okresie ciąży kobieta piła alkohol, uszkadzane były te elementy ośrodkowego układu nerwowego dziecka, które właśnie się rozwijały - mówił na konferencji kierownik Katedry Radiologii Collegium Medicum UJ prof. Andrzej Urbanik.

- U dzieci z rozwiniętym FAS widzimy zmiany w budowie ciała modzelowatego, które jest odpowiedzialne za koordynację pracy obu półkul mózgowych. Zdarzało się też, że poszczególne struktury mózgu były uszkodzone tak, jak przy udarze niedokrwiennym - dodał.

Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka podkreślił, że dane pochodzące z przeprowadzonych po raz pierwszy w Polsce badań wśród dzieci dotyczących rozpowszechnienia FASD, są porażające.

- W Polsce nie mniej niż 20 dzieci na 1 tys. rodzi się z uszkodzeniami spowodowanymi spożywaniem przez ich matki alkoholu w ciąży. Czworo z nich ma pełne objawy FAS łącznie z dysmorfią twarzy i uszkodzeniami organów wewnętrznych, ośmioro z nich częściowy FAS, a kolejnych ośmioro ma uszkodzony ośrodkowy układ nerwowy - zaznaczył Brzózka.

Dodał, że często skutki picia w ciąży nie są widoczne od razu - do pewnego wieku dziecko może się rozwijać tak jak rówieśnicy, a w pewnym momencie zaczyna odstawać od grupy, mieć problemy z koncentracją, nauką, zachowaniem.

Z FASD nie da się wyleczyć. Jak podkreślają specjaliści jedyny sposób, by temu zapobiec to nie pić alkoholu w ciąży.

W szpitalu św. Ludwika w Krakowie działa jedyne w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD, gdzie można uzyskać diagnozę i pomoc od zespołu specjalistów: neurologa dziecięcego, pediatry, psychiatry dziecięcego, psychologa. Dzieciom cierpiącym na FASD oferowana jest terapia, która ma sprawić, że poprawi się ich funkcjonowanie w społeczeństwie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)