W Krakowie powstaje nowa generacja leków na depresję
Prof. Andrzej Pilc z Instytutu Farmakologii
PAN jest coraz bliżej stworzenia nowej generacji leków
psychotropowych - informuje "Dziennik Polski".
- Idealny preparat powinien działać szybko. Będziemy szukać takiej substancji, która pomoże pacjentowi poczuć wyraźną poprawę stanu psychicznego już następnego dnia - mówi gazecie prof. Andrzej Pilc.
Naukowiec pracuje nad nową generacją bardziej skutecznych oraz bezpiecznych leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych. Badania bazują na innych niż do tej pory neuroprzekaźnikach mózgowych i mogą mieć kluczowe znaczenie dla opracowania nowych specyfików, które nie będą uzależniać pacjentów.
Odbyły się już testy na zwierzętach. Myszy, które otrzymały substancje reagujące na receptory kwasów glutaminowego i GABA w mniejszym stopniu reagowały na sytuacje stresowe, miały słabsze objawy lękowe.
- Wstępne wyniki pokazują, że badane przez nas substancje wydają się być lepszymi potencjalnymi lekami, niż stosowane obecnie preparaty - mówi "Dziennikowi Polskiemu" prof. Andrzej Pilc, który jutro w Warszawie odbierze prestiżową nagrodę im. Jędrzeja Śniadeckiego, przyznawaną za najwybitniejsze rezultaty badań naukowych.