W Krakowie ogłoszono wyniki 61. konkursu szopek
Bronisław
Pięcik wygrał 61.
konkurs szopek krakowskich, na który w tym roku
zgłoszono 133 szopki.
07.12.2003 | aktual.: 07.12.2003 14:45
W kategorii szopek dużych po raz 21. laureatem został Bronisław Pięcik, startujący w konkursach od 42 lat, oraz ex aequo Tadeusz Gillery i zespół Piotra Stremeckiego i Małgorzaty Malickiej.
Bronisław Pięcik zwyciężył także w kategorii szopek średnich za szopkę, którą zbudował ze swoją wnuczką Roksaną Rutkowską. Ex aequo nagrodę zdobyli także za swoje szopki Roman Sochacki i Marek Głuch.
W kategorii szopek małych zwycięstwo odniósł kolejny weteran konkursu i pierwszych nagród - Maciej Moszew, ale jury równorzędnie oceniło także szopki Marzeny Krawczyk i Kazimierza Stopińskiego.
W wysokiej na 172 cm szopce laureata Bronisława Pięcika po raz pierwszy pojawiła się miniatura ołtarza Wita Stwosza z bazyliki Mariackiej._ "Rzeźbiłem ją dwa i pół miesiąca w drewnie lipowym, ornamenty wykonałem z modeliny artystycznej. Nad całą szopką pracowałem siedem miesięcy i od jutra zabieram się do budowania kolejnej"_ - powiedział krakowski artysta.
Szopki krakowskie wywodzą się z jasełek, które organizowano w okresie Bożego Narodzenia w kościołach. Najstarsze figurki jasełkowe przechowywane w Krakowie pochodzą z XIV w. i znajdują się w kościele św. Andrzeja. Do końca XIX wieku wyrobem szopek zajmowali się murarze z krakowskich przedmieść. W czasie świąt chodzili oni z szopkami po domach.
Konkurs Najpiękniejszych Szopek organizowany jest przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od 1937 roku. Do rywalizacji stanęło wówczas 86 osób.
Konkurs przerwał wybuch wojny. W 1945 r. na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze. Od tej pory konkursy są organizowane nieprzerwanie co roku w każdy pierwszy czwartek grudnia.