PolskaW Krakowie odsłonięto popiersie Zbigniewa Herberta

W Krakowie odsłonięto popiersie Zbigniewa Herberta

Popiersie wybitnego poety, dramaturga i eseisty Zbigniewa Herberta zostało odsłonięte w Parku im. dr Henryka Jordana w Krakowie. W uroczystości uczestniczyła m.in. wdowa po artyście, Katarzyna Herbertowa.

W Krakowie odsłonięto popiersie Zbigniewa Herberta
Źródło zdjęć: © PAP

29.10.2006 16:40

Pomnik wykonany z brązu przez rzeźbiarza Wojciecha Sieka stanął przy głównej alei parku, w sąsiedztwie popiersi innych słynnych Polaków: księdza Jerzego Popiełuszki i marszałka Józefa Piłsudskiego.

Katarzyna Herbertowa powiedziała, że jest dla niej wielką radością odsłonięcie pomnika męża w parku, będącym miejscem nie tylko wypoczynku Krakowian, ale także zadumy nad historią i kulturą Polski.

W parkowych alejach spotykamy popiersia Polaków zasłużonych dla historii i literatury naszego kraju, wybitnych mężów stanu, wielkich duchowych przywódców, poetów i pisarzy. Cieszę się ogromnie, że teraz jest wśród nich popiersie jednego z największych poetów XX wieku, Zbigniewa Herberta - powiedziała Katarzyna Herbertowa.

Mając takie zaplecze ludzi zasłużonych i niezwykłych, ufam, że prawdziwe wartości etyczne i artystyczne przetrwają tak, jak wierzył w zwycięstwo potęgi smaku Zbigniew Herbert, tworząc pod prąd w dobie kryzysu wartości - dodała wdowa po poecie.

Prezes Towarzystwa Parku im. dr H. Jordana Kazimierz Cholewa podkreślił, że pomnik Herberta stanął w największej w kraju galerii rzeźby na otwartym powietrzu, jakim jest krakowski park. Przez blisko 120 lat jego istnienia zgromadzono tam 35 popiersi wybitnych Polaków. Przygotowanie pomnika Herberta kosztowało około 25 tys. zł. Ufundowało go Towarzystwo i Małopolski Urząd Wojewódzki.

Jak zapowiedział Cholewa, 11 listopada w parku odsłonięte zostanie kolejne popiersie - pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Gotowe są też postumenty pod czekające na wizerunki następnych dwóch bohaterów: gen. Augusta Fieldorfa Nila oraz gen. Władysława Andersa. Ich odsłonięcie planowane jest na przyszły rok.

W krakowskim parku znajdują się popiersia sławnych i zasłużonych Polaków. Najstarsze, przedstawiające m.in. Tadeusza Kościuszkę i Henryka Jordana wykonane są z marmuru. Nowsze, ustawiane od końca lat 90. ub. wieku, odlano już z brązu. Są to wizerunki m.in. prymasa Stefana Wyszyńskiego, papieża Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, księdza Jerzego Popiełuszki, kardynała Adama Sapiehy, Ignacego Paderewskiego oraz Marii Skłodowskiej-Curie.

Przeczytaj o Zbigniewie Herbercie w serwisie ksiazki.wp.pl

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)