PolskaW kraju kolejny dzień żałoby po śmierci Jana Pawła II

W kraju kolejny dzień żałoby po śmierci Jana Pawła II

W całym kraju czwartek jest kolejnym dniem żałoby po zmarłym Janie Pawle II. Wierni modlą się w intencji Ojca Świętego. Trwają przygotowania do piątkowych uroczystości pogrzebowych, które wierni będą mogli obejrzeć na telebimach.

Około 10 tys. młodych ludzi przyszło na wadowicki rynek, gdzie przy ołtarzu polowym mszę świętą w intencji Jana Pawła II odprawia biskup pomocniczy z Krakowa Józef Guzdek. Bezpośrednio przed mszą wierni zaśpiewali ulubioną pieśń Papieża - "Barkę".

Prawie dwa tysiące dzieci i młodzieży przeszło w czwartek trasę z Gdowa do Niegowici (Małopolskie), którą 57 lat temu przemierzył młody ksiądz Karol Wojtyła, idąc do swojej pierwszej parafii.

Kwiaty i znicze pozostawiają wierni na znak hołdu dla Jana Pawła II przed oświęcimskim żwirowiskiem, na którym stoi papieski krzyż, pamiątka mszy świętej odprawionej przez papieża w 1979 roku na terenie niemieckiego obózu Birkenau. Na bramie wejściowej wierni zawiesili między innymi czarno-białe zdjęcia z pielgrzymki do Birkenau w czerwcu 1979 roku.

Pusty papieski fotel stanie na ołtarzu podczas wieczornej mszy św. na krakowskich Błoniach. Poprzedzi ją Biały Marsz Wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II, który po południu przejdzie z Rynku Głównego na Błonia. Policja szacuje, że w uroczystościach może wziąć udział pół miliona osób.

W Warszawie o godz. 21 na placu Piłsudskiego odbędzie się msza św. akademicka. Wierni, podobnie jak w innych polskich miastach, będą trwali w modlitwie podczas nocnego czuwania. O godzinie 21.37 - w godzinie śmierci papieża - na Placu Zamkowym zostanie utworzony "pożegnalny krąg". Przy blasku pochodni i świec modlić się będą w intencji papieża harcerze.

O godz. 20.30 rozpocznie się uroczysta msza święta na szczecińskich Jasnych Błoniach. Przewiduje się, że może wziąć w niej udział kilkadziesięć tysięcy osób. Odprawi ją w obecności ponad 300 księży z całej diecezji arcybiskup Zygmunt Kamiński.

Kilka tysięcy wiernych weźmie też udział w uroczystej mszy świętej na staromiejskim Rynku w Przemyślu. Mszę poprzedzi modlitewne czuwanie, podczas którego zaprezentowane zostaną materiały filmowe z pobytów Ojca Świętego na Podkarpaciu, w tym w Przemyślu.

Wieczorem rozpocznie się modlitewne czuwanie na Górze św. Anny - jedynym na Opolszczyźnie miejscu, które odwiedził papież - potrwa ono do uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II w piątek. Wierni czuwać będą też na lotnisku Krywlany w Białymstoku, w miejscu, gdzie papież w 1991 r. celebrował mszę.

W nocy z czwartku na piątek odbędzie się czuwanie w kapliczce Betlejemskiego Światła Pokoju, przy schronisku górskim "Głodówka" w Tatrach. Zakończy je marsz nad Morskie Oko i msza św., która rozpocznie się tam w momencie gdy w Watykanie zaczną się uroczystości pogrzebowe.

W wielu miastach Polski (m.in. w Częstochowie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Łodzi i Krakowie) odbędą się w czwartek i piątek specjalne koncerty dedykowane Ojcu Świętemu. "Grając i śpiewając, człowiek modli się podwójnie - mówił papież Jan Paweł II" - podkreślają artyści, którzy chcą w ten sposób uczcić pamięć papieża.

Hołd Papieżowi oddali też więźniowie z toruńskiego aresztu śledczego. Spisane przez nich pożegnania Ojca Świętego zostały przekazane przedstawicielom kurii toruńskiej, którzy umieszczą je w księdze kondolencyjnej.

W wielu miastach uroczystości pogrzebowe papieża wierni będą mogli oglądać na telebimach ustawianych na głównych placach, w pobliżu urzędów miejskich i na rynkach. Zamknięte zostaną sklepy, centra handlowe, a także urzędy państwowe i wojewódzkie, sądy, prokuratury (w niektórych urzędach i instytucjach będą pełnione dyżury).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)