W kraju kolejny dzień żałoby po śmierci Jana Pawła II
W całym kraju czwartek jest kolejnym dniem żałoby po zmarłym Janie Pawle II. Wierni modlą się w intencji Ojca Świętego. Trwają przygotowania do piątkowych uroczystości pogrzebowych, które wierni będą mogli obejrzeć na telebimach.
07.04.2005 | aktual.: 07.04.2005 17:26
Około 10 tys. młodych ludzi przyszło na wadowicki rynek, gdzie przy ołtarzu polowym mszę świętą w intencji Jana Pawła II odprawia biskup pomocniczy z Krakowa Józef Guzdek. Bezpośrednio przed mszą wierni zaśpiewali ulubioną pieśń Papieża - "Barkę".
Prawie dwa tysiące dzieci i młodzieży przeszło w czwartek trasę z Gdowa do Niegowici (Małopolskie), którą 57 lat temu przemierzył młody ksiądz Karol Wojtyła, idąc do swojej pierwszej parafii.
Kwiaty i znicze pozostawiają wierni na znak hołdu dla Jana Pawła II przed oświęcimskim żwirowiskiem, na którym stoi papieski krzyż, pamiątka mszy świętej odprawionej przez papieża w 1979 roku na terenie niemieckiego obózu Birkenau. Na bramie wejściowej wierni zawiesili między innymi czarno-białe zdjęcia z pielgrzymki do Birkenau w czerwcu 1979 roku.
Pusty papieski fotel stanie na ołtarzu podczas wieczornej mszy św. na krakowskich Błoniach. Poprzedzi ją Biały Marsz Wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II, który po południu przejdzie z Rynku Głównego na Błonia. Policja szacuje, że w uroczystościach może wziąć udział pół miliona osób.
W Warszawie o godz. 21 na placu Piłsudskiego odbędzie się msza św. akademicka. Wierni, podobnie jak w innych polskich miastach, będą trwali w modlitwie podczas nocnego czuwania. O godzinie 21.37 - w godzinie śmierci papieża - na Placu Zamkowym zostanie utworzony "pożegnalny krąg". Przy blasku pochodni i świec modlić się będą w intencji papieża harcerze.
O godz. 20.30 rozpocznie się uroczysta msza święta na szczecińskich Jasnych Błoniach. Przewiduje się, że może wziąć w niej udział kilkadziesięć tysięcy osób. Odprawi ją w obecności ponad 300 księży z całej diecezji arcybiskup Zygmunt Kamiński.
Kilka tysięcy wiernych weźmie też udział w uroczystej mszy świętej na staromiejskim Rynku w Przemyślu. Mszę poprzedzi modlitewne czuwanie, podczas którego zaprezentowane zostaną materiały filmowe z pobytów Ojca Świętego na Podkarpaciu, w tym w Przemyślu.
Wieczorem rozpocznie się modlitewne czuwanie na Górze św. Anny - jedynym na Opolszczyźnie miejscu, które odwiedził papież - potrwa ono do uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II w piątek. Wierni czuwać będą też na lotnisku Krywlany w Białymstoku, w miejscu, gdzie papież w 1991 r. celebrował mszę.
W nocy z czwartku na piątek odbędzie się czuwanie w kapliczce Betlejemskiego Światła Pokoju, przy schronisku górskim "Głodówka" w Tatrach. Zakończy je marsz nad Morskie Oko i msza św., która rozpocznie się tam w momencie gdy w Watykanie zaczną się uroczystości pogrzebowe.
W wielu miastach Polski (m.in. w Częstochowie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Łodzi i Krakowie) odbędą się w czwartek i piątek specjalne koncerty dedykowane Ojcu Świętemu. "Grając i śpiewając, człowiek modli się podwójnie - mówił papież Jan Paweł II" - podkreślają artyści, którzy chcą w ten sposób uczcić pamięć papieża.
Hołd Papieżowi oddali też więźniowie z toruńskiego aresztu śledczego. Spisane przez nich pożegnania Ojca Świętego zostały przekazane przedstawicielom kurii toruńskiej, którzy umieszczą je w księdze kondolencyjnej.
W wielu miastach uroczystości pogrzebowe papieża wierni będą mogli oglądać na telebimach ustawianych na głównych placach, w pobliżu urzędów miejskich i na rynkach. Zamknięte zostaną sklepy, centra handlowe, a także urzędy państwowe i wojewódzkie, sądy, prokuratury (w niektórych urzędach i instytucjach będą pełnione dyżury).