Trwa ładowanie...

W KPRM odsłonili nowe tablice smoleńskie. Naprawili błąd

Rok temu w kancelarii premiera odsłonięto tablicę smoleńską, upamiętniającą tylko trzy ofiary katastrofy smoleńskiej związane z KPRM. Wywołało to oburzenie m.in. córki Izabeli Jarugi-Nowackiej, której nazwiska nie uwzględniono. W tym roku błąd naprawiono.

Share
W KPRM odsłonili nowe tablice smoleńskie. Naprawili błąd
Źródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d3q81v6

"W KPRM odsłonięcie tablicy smoleńskiej. Nie wiadomo dlaczego, bo powieszono przecież rok temu. Nowa? Zmieniona? Ma być wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego, ale bez mediów. Tajemna rocznica" - napisał na swoim profilu na Twitterze dziennikarz RMF FM Mateusz Piekarski.

10 kwietna 2017 roku odsłonięto w KPRM tablicę poświęcona pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wicepremiera Przemysława Gosiewskiego i ministra Zbigniewa Wassermanna. Uczestniczył w niej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

d3q81v6

„W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odsłonięto dziś tablicę poświęconą ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Tablica upamiętnia trzy osoby z PiS. Nie ma tam nazwiska mojej matki - Izabeli Jarugi-Nowackiej, Wicepremier RP. Niestety, mali cynicy próbują wyrugować pamięć o ludziach odważnych, o ofiarach katastrofy spoza PiS. Sztuka bycia przyzwoitym nawet 10 kwietnia jest im obca” - skomentowała fakt odsłonięcia tablicy tylko z trzema nazwiskami polityków PiS Barbara Nowacka, córka tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej Izabeli Jarugi-Nowackiej.

Wielu komentatorów zastanawiało się wówczas, dlaczego politycy Prawa i Sprawiedliwości przygotowując osobną tablicę dla pracowników Kancelarii Premiera, pominęli nazwisko Jarugi-Nowackiej, która również pracowała w tym budynku, w tej instytucji - jako sekretarz stanu w KPRM w rządzie Leszka Millera oraz jako wiceprezes Rady Ministrów w rządzie Marka Belki. Poseł PiS Dominik Tarczyński napisał wówczas na sowim profilu na Twitterze, że nazwisko Nowackiej nie powinno się znaleźć na tablicy, ponieważ nie pracowała ona w KPRM, a w Ministerstwie Pracy przy ulicy Brackiej..

WP postanowiła wówczas dowiedzieć się, dlaczego pominięto nazwisko byłej wicepremier. W informacji przesłanej do redakcji przez Centrum Informacyjne Rządu poinformowania nas, że o ile "na tablicy odsłoniętej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów uhonorowano wszystkie 96 ofiar katastrofy smoleńskiej", o tyle "w szczególny sposób uwzględniono osoby, które były ministrami w KPRM i nie kierowały żadnym działem administracji rządowej".

W przesłanym nam komunikacie podkreślono, że "śp. Pani Izabela Jaruga-Nowacka była Ministrem Polityki Społecznej, śp. Pan Mariusz Handzlik był Podsekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP (a nie w KPRM), śp. Pani Grażyna Gęsicka była Ministrem Rozwoju Regionalnego, a śp. Pan Jerzy Szmajdziński - Ministrem Obrony Narodowej".

d3q81v6

Centrum Informacyjne Rządu nadmieniło ponadto, że minister Jaruga-Nowacka upamiętniona została na tablicy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a minister Gęsicka - tablicą w Ministerstwie Rozwoju. "Dotychczas ani Pan minister P. Gosiewski, ani Pan minister Z. Wassermann nie byli uhonorowani w taki sposób" - napisano.

Zobacz także: Pokrętna logika ws. tablicy. Gowin tłumaczy "nieuświadomione przekonania"

W KPRM zapomniano jednak, że Jaruga-Nowacka - zanim została ministrem polityki społecznej - była również ministrem bez teki i wicepremierem (od 2 maja 2004 r. do 31 października 2005 r.), a więc - podobnie jak Wassermann i Gosiewski - była ministrem w KPRM i nie kierowała działem administracji rządowej.

d3q81v6

Czyżby kancelaria premiera postanowiła naprawic błąd sprzed roku? Z komunikatu na stronie internetowej KPRM dowiadujemy się, że ma odbyć się uroczystość "odsłonięcia tablic w hołdzie członkom Rady Ministrów i pracownikom Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem". Ma podczas niej wystąpić premier Mateusz Morawiecki, ale ze względu na ograniczoną "ilość miejsca nie przewidziano obsługi medialnej".

Tuz przed 14 na oficjalnym profilu KPRM na Twitterze ukazały się pierwsze fotografie z tej uroczystości, w której oprócz premiera udział wziął prezes PiS oraz przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy.

Okazało się, że odsłonięto dwie tablice. Na pierwszej znalazły się nazwiska Władysława Stasiaka, Aleksandra Szczygło, Jerzego Szmajdzińskiego, Zbigniewa Wassermana oraz Pawła Wypycha.

Drugą tablicę poświęcono pamięci Katarzyny Doraczyńskiej, Grażyny Gęsickiej, Przemysława Gosiewskiego, Mariusza Handzlika i Izabeli Jarugi-Nowackiej,

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3q81v6

Podziel się opinią

Share
d3q81v6
d3q81v6
Więcej tematów