Trwa ładowanie...
d3u6lok
18-04-2007 12:25

W Komisji Europejskiej pracuje już 703 Polaków

W Komisji Europejskiej pracuje już 703
polskich urzędników, z czego połowa to asystenci - wynika z najnowszych danych KE. W sumie Polacy stanowią 3,1% z 23 tys. pracowników tej instytucji.

d3u6lok
d3u6lok

Od ubiegłego roku w KE zatrudniono prawie 300 Polaków, ale wciąż jest ich mniej niż przedstawicieli innych dużych krajów UE. Z Hiszpanii, która ma porównywalną liczbę ludności, w KE pracują 1.782 osoby (7,7%). KE przypomina jednak, że Polska, jak i pozostałe nowe kraje członkowskie, otrzymała czas aż do 2010 roku na wykorzystanie swojej narodowej puli.

Dyrektor Departamentu Spraw Zagranicznych Kancelarii Premiera Krzysztof Miszczak zapowiedział, że potrzeba zwiększenia liczby zatrudnionych w unijnych instytucjach Polaków będzie jednym z tematów rozmów w czasie środowej wizyty premiera Jarosława Kaczyńskiego w Brukseli.

Połowa z zatrudnionych Polaków to asystenci (350), a reszta (353) to pracownicy na stanowiskach tzw. administratorów. Wśród nich jedynie dwóch Polaków, nie licząc samej komisarz Danuty Huebner zajmuje najwyższe rangą stanowiska A15/16: Jerzy Plewa, który jest wicedyrektorem generalnym w dyrekcji ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich oraz Jan Truszczyński - wicedyrektor generalny w Dyrekcji Generalnej ds. Rozszerzenia. To mało, zważywszy, że w całej KE w sumie obsadzonych jest prawie 300 stanowisk A15/16.

Jeżeli chodzi o nieco niższe rangą stanowiska typu A14 (zwykłych dyrektorów i głównych doradców), to z 16 przyznanych Polsce stanowisk udało się dotąd obsadzić siedem. W grupie średniego personelu kierowniczego kategorii A9 - A12 (kierownicy działów), Polsce przypadają do 2010 roku 74 miejsca, z czego obsadzonych jest na razie 26. (js)

Inga Czerny

d3u6lok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6lok
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj