WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Kielcach zmarł artysta fotografik Andrzej Pęczalski

W piątek nad ranem w Kielcach zmarł znany fotograf, jeden z twórców "Kieleckiej Szkoły Krajobrazu" Andrzej Pęczalski - poinformował jego przyjaciel, dziennikarz Ryszard Biskup. Miał 65 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Kielcach zmarł artysta fotografik Andrzej Pęczalski
(Thinkstockphotos)
WP

- Był jednym z twórców "Kieleckiej Szkoły Krajobrazu", kanonu artystycznego który zawiera zupełnie nowe spojrzenie na fotografię krajobrazową, zwłaszcza na fotografię regionu świętokrzyskiego - powiedział Biskup. Dodał, że stworzył całe archiwum "wybitnych fotografii, które wchodzą w skład zbiorów w całej Europie".

Był dziennikarzem i fotoreporterem nieistniejącego już dziennika "Słowo Ludu". - Interesował się głównie południową częścią Kielecczyzny, był rozkochany w Ponidziu i był jednym z nielicznych znawców nie tylko historii, ale także kultury tego skrawka regionu - przypomniał Biskup.

Był autorem m.in. innymi fotoalbumu "Ponidzie". Wspólnie z synem, Krzysztofem, stworzył także album "Kielecczyzna z lotu ptaka" na który składają się zdjęcia województwa świętokrzyskiego wykonane z pokładu samolotu. W kanonie tego typu publikacji znalazł się także zbiór fotografii "Święty Krzyż".

WP

Pęczalski angażował się także w życie kulturalne okolicznych gmin, był społecznikiem, prowadził kółka zainteresowań dla młodzieży interesującej się fotografią. - Był erudytą, przyjemnością było z nim rozmawiać, niezwykle życzliwy dla innych ludzi - wspominał Biskup.

Polub WP Wiadomości
WP
WP