PolskaW katalogach IPN - informacje o prezydencie, premierze i marszałkach Sejmu i Senatu

W katalogach IPN - informacje o prezydencie, premierze i marszałkach Sejmu i Senatu

W opublikowanych przez IPN katalogach, spośród czterech najważniejszych osób w państwie, najczęściej w sprawach prowadzonych w PRL - 25 razy występuje marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Premier Jarosław Kaczyński pojawia się 8 razy, prezydent Lech Kaczyński sześć razy, a marszałek Ludwik Dorn - cztery razy.

Według danych z katalogów IPN, Borusewicz w archiwach IPN po raz pierwszy pojawia się w zapisach dotyczących końca lat 60. Był on rozpracowywany w ramach spraw operacyjnych, dotyczących kolportażu ulotek antypaństwowych. Następnie, aż do 1989 roku, pojawia się on w aktach m.in. w ramach sprawy "Gracze" (przeciwko Komitetowi Samoobrony Społecznej KOR). Figuruje także w aktach prokuratorskich dotyczących nielegalnych wydawnictw, działalności w NSZZ "Solidarność".

Odnośnie premiera w dokumentach, jak podają katalogi, znajduje się sfałszowane oświadczenie o zaniechaniu szkodliwej dla PRL działalności (tzw. lojalka) ze stanu wojennego. J. Kaczyński był także rejestrowany z powodu uczestnictwa w nielegalnym zebraniu na rzecz KSS-KOR. Pojawia się także jako figurant (osoba rozpracowywana - PAP) przy okazji działań przeciw NSZZ "Solidarność" i Klubowi Służby Niepodległości.

Prezydent występuje w dokumentach jako internowany w okresie od 13 grudnia 1981 do 15 października 1982 w Strzebielinku. Występuje też jako figurant w akcjach przeciw "Solidarności".

Odnośnie marszałka Dorna IPN podał w katalogu, że został on w 1975 r. typowany jako kandydat na współpracownika, jednak nie ma informacji o tym, żeby SB podjęło próbę pozyskania go. IPN podał, że Ludwik Dorn znany jest też jako Dornbaum.

W 1976 r. zmieniono charakter rejestracji Dorna na figuranta w sprawie operacyjnego rozpracowania o kryptonimie "Baum", która dotyczyła jego działalności w KSS KOR, publikowania w "Głosie", pracy w Regionie NSZZ "S" Mazowsze jako kierownika komórki socjologicznej, publikacji w "Robotniku", ukrywania się po wprowadzeniu stanu wojennego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)