Trwa ładowanie...
dpuxkb3
IAR

W kanadyjskiej prowincji wprowadzono stan wyjątkowy. Wszystko przez ogromne pożary

• W kanadyjskiej prowincji Alberta został wprowadzony stan wyjątkowy
• Pożary zmusiły do ewakuacji blisko 90 tysięcy mieszkańców zagrożonego miasta Fort McMurray
• To największa akcja tego typu w historii prowincji
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W kanadyjskiej prowincji wprowadzono stan wyjątkowy. Wszystko przez ogromne pożary
(PAP/EPA, Fot: COREY HARDCASTLE / GOVERNMENT OF)
dpuxkb3

Władze kanadyjskiej prowincji Alberta ogłosiły w środę stan wyjątkowy w związku z olbrzymim niekontrolowanym pożarem lasów, który zmusił do ewakuacji ponad 80 tys. mieszkańców miasta Fort McMurray. Ostrzeżono, że ogień może zniszczyć znaczną część miasta.

Pożar, który wykryto 1 maja na południowy zachód od Fort McMurray, opanował już obszar 7500 hektarów. Jak informują władze, ogień nie zbliżył się do rejonów, gdzie wydobywana jest ropa naftowa. Alberta jest głównym kanadyjskim producentem ropy pozyskiwanej z roponośnych iłów.

Zdaniem przedstawiciela Agencji Zarządzania Kryzysowego Scotta Longa istnieje prawdopodobieństwo, że pożar pochłonie znaczną część miasta. Jak podkreślił, ogień nie dotarł jeszcze do centrum dzięki "herkulesowym wysiłkom" strażaków. Nie odnotowano żadnych ofiar śmiertelnych ani poszkodowanych.

dpuxkb3

Ponad 80 proc. domów w mieście zostało zniszczonych lub uszkodzonych. Według informacji przekazanych w środę wieczorem przez służby ratunkowe w centrum Fort McMurray spłonęła nowa szkoła, a kilkadziesiąt budynków zajęło się ogniem; ponad tysiąc obiektów całkowicie spłonęło.

Jest to już drugi pożar w tym rejonie w ciągu niespełna roku. W maju 2015 roku żywioł zmusił do ewakuacji kilkuset pracowników przemysłu naftowego, co spowodowało krajowy spadek wydobycia tego surowca o 9 proc.

Zobacz także: Niespotykana fala samobójstw w Kanadzie

dpuxkb3

Podziel się opinią

Share
dpuxkb3
dpuxkb3
Więcej tematów