"W imieniu diabła" - film inspirowany życiem zakonnic
"W imieniu diabła" to tytuł nowego filmu Barbary Sass, thrillera inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami - losami sióstr betanek z Kazimierza Dolnego. W roli głównej wystąpiła debiutująca na dużym ekranie Katarzyna Zawadzka. Do kin film trafić ma we wrześniu.
Obok Zawadzkiej, absolwentki krakowskiej PWST, w obsadzie znaleźli się m.in. Mariusz Bonaszewski i Anna Radwan.
Reżyserka zrealizowała ten obraz na podstawie własnego scenariusza. Podkreśliła, że historia kazimierskich betanek była dla niej wyłącznie punktem wyjścia do opowiedzenia filmowej historii. - Ten film nie jest rekonstrukcją zdarzeń. Wszystkie postaci i dramatyczne wydarzenia są filmową kreacją - zaznaczyła Barbara Sass.
Akcja filmu rozgrywa się w żeńskim klasztorze. Grupa zakonnic, której przewodzi histeryczna matka przełożona, próbuje chronić się w murach klasztoru przed grzesznym, zepsutym światem. Na czele grupy kobiet staje wkrótce charyzmatyczny ks. Franciszek. Pragnie on przedstawić zakonnicom nowe pojęcie Boga.
Przeorysza razem z duchownym przekonują siostry, że nie tylko dusza człowieka, ale również ciało winno doświadczać Najwyższego. Niedługo potem wokół klasztoru pojawia się kolczasty drut. To, co dzieje się za klasztornym murem, pozostaje tajemnicą sióstr i ks. Franciszka. Jedna z zakonnic, Anna, nie jest jednak przekonana co do słuszności nowej formy wyznawania wiary. Osamotniona i wewnętrznie rozdarta, toczy walkę o czystość własnej duszy i ciała.
Siostrę Annę gra Katarzyna Zawadzka. W postać ks. Franciszka wcielił się Mariusz Bonaszewski, w roli matki przełożonej wystąpiła Anna Radwan. W filmie zagrali też m.in.: Roma Gąsiorowska, Marian Dziędziel, Marzena Trybała, Marieta Żukowska, Bartłomiej Topa i Piotr Grabowski.
Autorem zdjęć jest Wiesław Zdort. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc.
Producentem nowego obrazu Barbary Sass jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, a koproducentem - firma Syrena Films.
Barbara Sass (ur. 1936 w Łodzi), jedna z najwybitniejszych polskich reżyserek, nazywana mistrzynią filmowego portretowania kobiet, ma w dorobku m.in. filmy: "Bez miłości" (1980), "Krzyk" (1982), "Dziewczęta z Nowolipek" (1985), "Pajęczarki" (1993) i "Pokuszenie" (1995).
Za "Bez miłości" przyznano jej nagrodę Złoty Dukat oraz nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na festiwalu w niemieckim Mannheim, a także nagrodę za debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. "Krzyk" został uhonorowany Nagrodą CAALA na festiwalu w San Sebastian oraz Grand Prix na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych (za "oryginalne ujęcie trudnego społecznego problemu współczesnej młodzieży ze środowisk moralnie zagrożonych i przedstawienie go w atrakcyjnej formie artystycznej"). "Pokuszenie" zdobyło Grand Prix na Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Tokio i nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Karlowych Warach (z uzasadnieniem: "za finezyjne przedstawienie zakazanej miłości w trudnym, politycznym kontekście lat 50. w Polsce").
W czerwcu, trzy miesiące przed kinową premierą, film "W imieniu diabła" zostanie zaprezentowany na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - zapowiedziała Barbara Sass.