Trwa ładowanie...
d16jmx1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Grecji zatrzymano 5 członków hiszpańskiego NGO podejrzewanych o handel ludźmi

• Wolontariusze pomagający migrantom na wyspie Lesbos podejrzani o handel ludźmi
• Grecka straż przybrzeżna zatrzymała pięciu członków hiszpańskiego stowarzyszenia
• Organizacja zrzesza m.in. ratowników morskich pomagających migrantom
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Grecji zatrzymano 5 członków hiszpańskiego NGO podejrzewanych o handel ludźmi
(PAP/EPA, Fot: Abaca)
d16jmx1

Grecka straż przybrzeżna zatrzymała u wybrzeży Lesbos pięciu członków hiszpańskiego stowarzyszenia, które zrzesza m.in. ratowników morskich pomagających migrantom przybywającym na wyspę. Grecka prokuratura zarzuca im handel ludźmi.

Według agencji EFE trzej hiszpańscy strażacy i dwaj Duńczycy ze stowarzyszenia Proem-Aid zostali zatrzymani rano, gdy holowali łódź na morzu.

W środę wieczorem Hiszpanie otrzymali sygnał, że łódź z ludźmi na pokładzie zbliża się do brzegu, i wyruszyli jej na pomoc, tak jak codziennie, od kiedy przybyli na Lesbos na początku grudnia ub.r. - pisze EFE.

d16jmx1

Po udzieleniu pomocy pasażerom łodzi pięciu wolontariuszy zostało zatrzymanych przez straż przybrzeżną. Trafili na komisariat w Mitilini, stolicy Lesbos.

Z kolei agencja AFP, powołując się na źródło w greckiej policji, pisze, że podejrzenia straży wzbudziły znalezione przy dwóch członkach organizacji noże i niezarejestrowane CB radio.

Grecka agencja ANA podała, że prokuratura zarzuca im pomoc nielegalnym imigrantom w dostawaniu się na wyspę.

Adwokat Hiszpanów Haris Petsikos nazwał swoich klientów "profesjonalnymi strażakami", "przeszkolonymi w celu ratowania życia". Zapewnił, że greckie władze wiedzą o działalności Proem-Aid i że organizacja ta ma wszelkie niezbędne pozwolenia.

d16jmx1

- Moi klienci nie rozumieją, dlaczego zostali zatrzymani, nie popełnili żadnego przestępstwa. Próbowali jedynie pomagać uchodźcom - powiedział Petsikos.

Według lokalnej prasy zatrzymani mogą być pozbawieni wolności co najmniej do soboty, gdy najpewniej będą zeznawać przed sędzią śledczym.

Mężczyźni biorą udział w tzw. Projekcie Lesbos, w ramach którego ratownicy i inni specjaliści udali się na wyspę, by pomagać w ratowaniu migrantów, którzy przypływają na łodziach z Turcji.

Ponad 800 tys. migrantów uciekających przed konfliktami i biedą, głównie Syryjczyków, Afgańczyków i Irakijczyków, w tym roku próbowało dotrzeć z Turcji przez wyspy greckie na wschodzie Morza Egejskiego do Europy Zachodniej.

d16jmx1

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że w ubiegłym roku ponad 3770 ludzi zginęło lub zaginęło podczas przeprawy przez Morze Śródziemne.

Zobacz także: Premier Grecji: nie radzimy sobie z kryzysem migracyjnym

d16jmx1

Podziel się opinią

Share

d16jmx1

d16jmx1
Więcej tematów